Accessibility Skip to Content Section
Skip to Footer Section

One Hundred Students Named to Academic Distinction List for Spring 2019

FOR IMMEDIATE RELEASE                                            6/25/2019

 

           PENDLETON --- One hundred students have been named to Tri-County Technical College’s Academic Distinction List for spring 2019.

To be eligible for the Academic Distinction List, a student must be enrolled in six to eleven credit hours for two consecutive terms and earn at least twelve credit hours during the two consecutive terms, with a grade of A in each attempted course.

 

Anderson County

FROM ANDERSON:

Madison Faith Burdette, Medical Laboratory Technology; Taylor J. Byrum, Mechatronics Technology; Sarah Kathryn Davis, Administrative Office Technology; Jacob Keller Hammett, Associate in Science; Jeffrey Austin Haynie, Mechatronics Technology; Ashton Melissa Holliday, University Studies; Hannah N. Hughes, University Studies; Latrisha Ann Keller, Non-Degree Seeking; Emily Katherine Kelly, University Studies; Nicholas  Khulordava, University Studies; Lindy Hardin Linebaugh, University Studies; Charity Elizabeth Martin, Early Care and Education; Malina R. McCann, University Studies; Corey John McDuffie, Computer Technology; Jeffrey D. Mckee, Computer Technology; Meredith Parker Mock, Associate in Arts; Haley B. Pepper, University Studies; Marina Gennadyevna Polk, Associate in Science; Lauren Jamison Roemer, University Studies; Grayson W. Seymore, University Studies; Merri Tiffany Vannette, Associate in Science; Hayleigh Anne Von Ins, University Studies; and Derek James Walker, University Studies

 

FROM BELTON:

Hailey Elizabeth Wolff, Accounting; Timothy Russell Dodds, Mechatronics Technology; Kel Justice, Early Care and Education; and Dianne Elizabeth King, Associate in Science

 

FROM IVA:

Tara Ann Burdette, Nursing; Mackenzie Grace Hayes, University Studies; Jennifer Amy Mayfield, Early Care and Education; and Katherine Carrington Spires, University Studies

 

FROM PELZER:

Karis Bass, University Studies

 

FROM PENDLETON:

Eva Mechelle Cox, Early Care and Education; Shayna Michelle Fitzgerald, Nursing; Jesse Dwayne Martin, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Samuel Andrew Mickel, Mechatronics Technology; Riley Day Partee, Nursing; and Destinie Hope Towe-Vasko, Associate in Arts

 

FROM PIEDMONT:

Rachel Renee Ossman, Administrative Office Technology; and Clyde Thrift, Associate in Arts

 

FROM SANDY SPRINGS:

Victor Singh Padda, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

 

FROM STARR:

Kaitlyn Nicole Charping, University Studies; Ivey Parks Gray, University Studies; and Jennifer Lynn Waters-White, Media Arts Production

 

FROM TOWNVILLE:

Samantha Cheyenne Davenport, Associate in Science; and Malerie Ann Jenison, Nursing

 

FROM WILLIAMSTON:

Hartley Violet Grant, University Studies

 

Oconee County

FROM MOUNTAIN REST:

Cassie Sue Marie Queen, Accounting

 

FROM FAIR PLAY:

Dustin David Johnson, Industrial Electronics Technology; and Joseph Sarchioto, CNC Programming and Operations

 

FROM SENECA:

Kelly Michelle Collins, Nursing; Simon Gray, University Studies; Marissa Nicole Kerwin, Non-Degree Seeking; Hannah Andrea Lee, University Studies; Carter Elizabeth McInnis, University Studies; Carol Ann Schrader, Administrative Office Technology; Christopher Nathan Sheriff, Non-Degree Seeking; Caleb Sheridan Thrift, University Studies; and Rachel Christine Twitty, University Studies

 

FROM WALHALLA:

Adeline Grace Barnes, University Studies

 

FROM WEST UNION:

Raquel Xiomara Urquiza, Manufacturing Management and Leadership

 

FROM WESTMINSTER:

David Aaron Aluoto, General Technology - Mechatronics; Andrew Turner Blackwell, Industrial Welding; Clay Smith Johns, Associate in Science; and Ryan Hunter Merritt, General Technology - Mechatronics

 

Pickens County

FROM CENTRAL:

Jessica Marie Keeran, University Studies

 

FROM CLEMSON:

Madilyn Kinzey Davis, University Studies; Lauranne Alisa Lynch, Nursing; Leslie Ann McGee, University Studies; and Caroline Elise Smith, Nursing

 

FROM EASLEY:

Anastasia V. Berdan, Associate in Arts; Samuel Lewis Binnicker, University Studies; Keason Montgomery Brooks, University Studies; Christian Edward Brown, University Studies; Logan Richard Dumont-Bertel, General Technology - Mechatronics; Britney  Duncan, Nursing; Elvie Elizabeth Green, Nursing; Collin Lee Herron, General Technology - Mechatronics; Sarah Jacqueline Larsen, Surgical Technology; Ian James Mahaffey, Mechatronics Technology; Lindzie Harrison McAlister, Nursing; David James Roe, Industrial Welding; and Marylena Lindsey Street, University Studies

 

FROM LIBERTY:

Ethan Thomas Black, University Studies; Jordon Kuhn, Nursing; and Davis Adam Tolleson, Computer Technology

 

FROM NORRIS:

Josie Claire Merck, University Studies

 

FROM PICKENS:

Sophia Shuttleworth, Associate in Science

 

FROM SIX MILE:

Tiffany Cheyanne Mauldin, Associate in Arts

 

Out of County 

 

FROM GREENVILLE:

Cameron Martin Bish, University Studies; Jennifer Nichole Green, Nursing; and Angie Michelle Johnston, Veterinary Technology

 

FROM LAURENS:

Tyler Klay Jacks, Media Arts Production

 

FROM LYMAN:

Ronnie Miranda Massey, Nursing; and Theodore Joseph Sulzen, Nursing

 

FROM MOUNT PLEASANT:

Christina Ashley Holladay, Nursing

 

FROM SPARTANBURG:

Letitia Knuckles Jones, Nursing; and Haley Alexis Kluge, Nursing

 

FROM TAYLORS:

Cameo Marie Smith, Nursing; and Jenny Grace Weaver, University Studies

-30-