Accessibility Skip to Content Section
Skip to Footer Section

One Hundred and Seventy-eight Students Named to Tri-County’s President’s List for Spring 2015

PENDLETON --- One hundred and seventy-eight students have been named to Tri-County Technical College's President's List for spring 2015.

            To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and cannot earn an "F," "WF" or "U" grade for courses numbered 100 or below.

Based on information at the close of the Spring 2015 term, the following individuals met the requirements for President's List.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

Harper Alexander Austin, Associate in Arts;  Christina Maria Barrington, Associate in Science;  Aaron Andrew Bauer, Radio and Television Broadcasting;  James Douglas Campbell, Computer Technology;  Sean Donald Campbell, Industrial Electronics Technology;  Melanie Kris Cheatham, Medical Office Specialist;  Kelsey Deon Crawford, Criminal Justice Technology;  Katherine Curnow, Nursing;  Marissa Cheyanne Davis, Industrial Electronics Technology;  Jessica Diane Davis, Medical Laboratory Technology;  Kensley Deanhardt, General Technology - Early Childhood Development;  Celeste Marie Edwards, Administrative Office Technology;  Fred John Falco, Radio and Television Broadcasting;  Marie Farrugia Burris, Medical Laboratory Technology;  Jordan Chase Fulton, General Technology - Mechatronics; Elizabeth Jean Gibson, Nursing;  Sir-William Paul Gonda, General Technology - Mechatronics;  Scott John Grassi, Engineering Graphics Technology;  Michael Christopher Howlin, Associate in Arts;  Kelsey Renee Hudson, Associate in Arts;  Vicentiu Iulian Iorga, Industrial Electronics Technology;  Desiree Leigh Kurtz, Administrative Office Technology;  Nicole Michelle Mann, General Technology - Early Childhood Development;  Brian Joseph Mickle, Associate in Science;  Lakiesha Comonique Million, Medical Laboratory Technology;  Amanda Marie Moore, Accounting;  Oscar Lee Moore, General Technology - Mechatronics;  Raymond W. Noll, General Technology - Mechatronics;  Wright Linder Parker, Associate in Arts;  Kayla Renee Phillips, Practical Nursing;  Ashley I. Pradhan, Associate in Science;  Weston McElwee Rainey, Manufacturing Management and Leadership;  Andredonna Robinson, Medical Laboratory Technology;  Greggory James Satterfield, Computer Technology;  Whitney Leigh Scarborough, Nursing;  Kelly Ann Scott, Associate in Science;  Joshua R. Singleton, Associate in Arts;  Austin Daniel Stephens, Associate in Science;  Shayla Michelle Stone, Associate in Science;  Andrew Sullivan Vaughn, Associate in Arts;  Ethan Daniel Vernon, Management;  Katherine A. Waters, Accounting;  Jennifer Marie Weaver, Radio and Television Broadcasting; and Shane Donovan Whitner, Radio and Television Broadcasting

FROM BELTON:

Timothy Scott Loudermilk, General Technology - Mechatronics

FROM HONEA PATH:

Heather Emily Raines, Nursing

FROM IVA:

Autumn Nichole Barnett, Expanded Duty Dental Assisting;  Trenton Allen Hill, Industrial Electronics Technology;  Michael Charles Nemeth, Computer Technology;  and Melanie Deomiah Smith, Engineering Graphics Technology

FROM PELZER:

Archie Thomas Peden, General Technology - Mechatronics

FROM PENDLETON:

Stephanie Lorraine Grant, Administrative Office Technology - Medical Emphasis;  Mary Lee Amanda Martin, Management;  Joshua Clayton Parks, General Technology - Mechatronics;  and Beverly Elaine Talley, Medical Laboratory Technology

FROM PIEDMONT:

Kimberly Janelle Burgess, Medical Laboratory Technology; Kimberly G. Rogers, Associate in Science; and Christopher Carter Voit, General Technology - Mechatronics

FROM SANDY SPRINGS:

Megan D. Chapman, General Technology - Early Childhood Developmen

FROM STARR:

Connie Frost Grubbs, Management;  Daniel Thomas Holmes, Industrial Electronics Technology;  Elizabeth Ashley Lavery, Administrative Office Technology;  Justin Hoyt Parnell, Industrial Electronics Technology; and Nikki Patrice Young, Medical Laboratory Technology

 

FROM WILLIAMSTON:

Kendra Teann Cooper, Associate in Arts; Lisa Yvonne Evatt, Associate in Arts; and Andrew Dennis Sims, General Technology - Mechatronics

 

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:

Kera Lynn McGlothen, Accounting; and Michael Dwayne Tabor, General Technology - Mechatronics

FROM SENECA:

Chelsey Ann Bailey, General Technology - Early Childhood Development;  Steven Matthew Clark, Industrial Electronics Technology;  Kelly Michelle Collins, Surgical Technology;  Bryan Colon, General Engineering Technology;  Keith A. Elrod, Computer Technology;  Brett Avery Hawkins, Industrial Electronics Technology;  Michael Roger Holder, Industrial Electronics Technology;  Brittany Elizabeth Kirchner, Medical Laboratory Technology;  Robert Roy Meears, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology;  Kaitlen Danielle Purvis, Medical Laboratory Technology;  Brent Ian Thompson, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology;  Ryan Michael Timmer, General Technology - Mechatronics; and Christopher Elliott Uden, Associate in Science

FROM TAMASSEE:

Elijah Z. Leap, University Studies; Bailey Marie Stratton, Administrative Office Technology;  Melissa Ann Woodland, Associate in Arts

FROM WALHALLA:

Jennifer Erin Addis, Administrative Office Technology; Cheri Elizabeth Christensen, Medical Assisting;  Matthew Shelby Kelly, Industrial Electronics Technology;  Selena Valdizon, Nursing; and Tara Victoria Williams, Administrative Office Technology

FROM WEST UNION:

Haley Jean Achenberg, Associate in Arts

FROM WESTMINSTER:

Joshua William Abbott, General Technology - Mechatronics; Melinda Caroline Cooper, Medical Laboratory Technology;  Sharon Katherine Davidson, Medical Laboratory Technology;  Micah Daniel Lee, Radio and Television Broadcasting;  Alexander Robert Morgan, Industrial Electronics Technology;  andKatlyn Marie Nesbitt, Administrative Office Technology

 

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

Philip Hill Brawner, General Technology - Mechatronics;  Amber Marie Brown, Veterinary Technology;  Thais Costa De Sousa, Veterinary Technology;  Christopher Ray Holder, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology;  and Mariana Christine Offik, Management

FROM CLEMSON:

Irina Vsevolodovna Bein, Medical Laboratory Technology;  Renee D. Braswell, Medical Assisting;  Susan Wendy Dunn, Industrial Electronics Technology;  Anna Megan Fisher, Associate in Arts;  Tara Jo Lenertz, Associate in Arts;  Maxwell Gordon Pfeiffer, Associate in Arts;  Jillian Turner, Medical Laboratory Technology;  and Kylie Ann Zadrozny, Criminal Justice Technology 

FROM EASLEY:

Maria Isabel Bothi, Associate in Arts;  Haley Rose Brannock, Administrative Office Technology;  Donavon Blake Brewer, General Engineering Technology;  Tiffany Ruth Bryant, Nursing;  Faith Mackenzie Dupre, University Studies;  Megan Hildebrand, Associate in Science;  Ryan Mckenzie Lee, Associate in Science;  Joshua Matthieu Nalley, Associate in Science;  Daniel Josiah Nguyen, Associate in Science;  Harrison Knox Oliver, General Technology - Welding;  Christina Larain Parcell, Veterinary Technology;  Andrea Lynn Pendley, Associate in Arts;  Marcum Ragsdale, Nursing;  Cassidy Gail Sargent, Medical Office Specialist;  Phoebe Anis Siha, Associate in Arts;  Timothy Ryan Smith, Industrial Electronics Technology;  Allison Lehner Steed, Associate in Arts;  Kristin Michelle Verdin, Criminal Justice Technology;  Abigail Kee Wiles, Associate in Arts;  Justin Ray Wilson, Industrial Electronics Technology;  Aaron Bailey Wyatt, Associate in Arts;  and Sarah Elizabeth Wyatt, Associate in Science

FROM LIBERTY:

Ashley Adelgren, Associate in Science;  Erica Nicole Bolding, Associate in Science;  Laurel Elizabeth Massey, Management;  Michael Lee Tessnear, Criminal Justice Technology; and Erica Marie Zakrzewski, Medical Assisting

FROM PICKENS:

Trent Nevada Couch, Industrial Electronics Technology;  Andrew Thomas Fowler, Industrial Electronics Technology;  Anna Kathleen Hunter, Administrative Office Technology;  Linna Noah, Medical Laboratory Technology; and Logan Charles Smith, Industrial Electronics Technology

FROM SIX MILE:

Kelsey Robin Alexander, Nursing; Daniel Blalock Averette, Industrial Electronics Technology;  Christopher Kyle Hooper, Industrial Electronics Technology; and Robert Marion Rauton, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

FROM SUNSET:

Corey Ray Cassell, Criminal Justice Technology; and Kennon Nathaniel Merriett, General Engineering Technology

Out of County

FROM CHARLESTON:

William H. Oriani, Associate in Science

FROM CLEVELAND:

Tyler Wayne Cole, Industrial Electronics Technology; and John Nathaniel Davis, Industrial Electronics Technology

FROM CLOVER:

Kristopher Stuart Thompson, General Technology - Mechatronics

FROM COWPENS:

Brandon W. Mccray, Associate in Science 

FROM GREENVILLE:

Sara Ann Lew, Associate in Science

FROM GREER:

Samuel Coleman Cutshaw, General Technology - Welding; and Eero James Niemela, Associate in Arts

FROM HARTSVILLE:

Jason Alexander Horton, General Technology - Mechatronics

FROM HICKORY GROVE:

Brandon Michael Allen, Associate in Science

FROM LAKE WYLIE:

Mitchell David Johnson, Associate in Science

FROM LEXINGTON:

Teal Ann Atkinson, Associate in Science; Sarah Schilling, Associate in Arts;  Garrett Hiott Springer, Associate in Arts; and Chastyn Simone Webster, Associate in Arts 

FROM MAULDIN:

Kylie Lee Raines, Associate in Science

FROM MONETTA:

Kerry Wayne Cockrell, General Technology - Mechatronics 

FROM MOUNT PLEASANT:

Megan Rose Peterson, Associate in Arts

FROM ORANGEBURG:

Richard Ashby Elliott, Associate in Science; and Jack C. Ford, Associate in Science

FROM ROEBUCK:

Mackenzie Chase Hagood, Associate in Arts; and Colt Stephen Hughes, General Technology - Mechatronics

FROM SIMPSONVILLE:

Madison Alyssa Bailey, Computer Technology; Inga Maria Brake, Associate in Arts;  and Amanda Katherine Rowe, Associate in Science

FROM SUMMERVILLE:

Harrison S. Albo, Associate in Science

FROM WELLFORD:

Madison Alexandria Crocker, Associate in Arts

Out of State

FROM SOUTHINGTON, CT:  Katelyn Marie Williams, Associate in Science

FROM KATY, TX:

Corey David Ahl, Associate in Science