Accessibility Skip to Content Section
Skip to Footer Section

Ninety-Four Students Named to Tri-County’s Academic Distinction List for Spring 2018

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                       6/29/2018

            PENDLETON --- Ninety-four students have been named to Tri-County Technical College’s Academic Distinction List for spring 2018.

To be eligible for the Academic Distinction List, a student must be enrolled in six to eleven credit hours for two consecutive terms and earn at least twelve credit hours during the two consecutive terms, with a grade of A in each attempted course.

Anderson County

From Anderson:

Patricia Elena Bennett, Associate in Arts; Tyler William Brock, SMA Pipe Welding; Quinn  Brophy, University Studies; Jeffory M. Callahan, Industrial Electronics Technology; Priscilla Jeanne Clinkscales, Computer Technology; Sarah Kathryn Davis, Administrative Office Technology; Jaime Vivian DeRemo, Nursing; Robert  Devita, Computer Technology; Sir-Andrew John Gonda, Computer Technology; Sally Wiseman Groce, Nursing; Tony Richard Haguewood, General Technology - Mechatronics; Ashley Michelle Haynes, Nursing; Jeffrey Austin Haynie, General Technology - Mechatronics; Suzanne Elaine Jackson, Associate in Arts; Raymond D. Kauffman, Nursing; John Felix Keeslar, General Technology - Mechatronics; Molly Jean Landis, University Studies; Franklin Hunt Little, University Studies; Alicia Marie MacDougal, Nursing; Katelyn Nicole Mayfield, Nursing; Ashley Breece McCabe, Administrative Office Technology-Medical Emphasis; Micah Ray McKnight, University Studies; Russell Brandon Merck, General Technology - Mechatronics; Amie Nicole Rapp, University Studies; Kalene Lucille Swanson, Computer Technology; and Megan Diane Tripamer, Nursing

From Belton:

Josh Bobo, Veterinary Technology; and McKinlee Louann Hudgens, University Studies

From Honea Path:

Mark Anthony Chapman, Manufacturing Management and Leadership

From Iva:

Damien Tyler Ashworth, General Engineering Technology; Abigail Amanda Clinkscales, University Studies; Ross Clayton Kelly, General Technology - Mechatronics; and Benjamin H Owens, General Technology - Mechatronics

From Piedmont:

Rachel Renee Ossman, Administrative Office Technology

From Pendleton:

Eva Mechelle Cox, Early Care and Education; and Adrianna Holliday Mussen, Medical Office Specialist

From Starr:

Anna Leigh Copelan, Administrative Office Technology; and Carson Sloan Hendricks, University Studies

From Townville:

Heather Ann Shaw, Early Care and Education; and Christopher Lee Smith, Associate in Science

From Williamston:

Samuel Robert Dodd, Mechatronics; Austin Michael Stoffel, General Technology - Mechatronics; and Joshua P. Walsh, Industrial Electronics Technology

 

Oconee County

From Fair Play:

Deanna F. Mullet Overholt, Associate in Arts

From Mountain Rest:

Summer Dawn Peay, General Engineering Technology; and Cassie Sue Marie Queen, Accounting

From Seneca:

Kelly Michelle Collins, Nursing; Alexandra Elizabeth Davis, Veterinary Technology; and Ekow Kennedy Kwofie, Industrial Electronics Technology

From West Union:

Madison Grace Wilbanks, University Studies

From Westminster:

David Aaron Aluoto, General Technology - Mechatronics; Travis Quentin Baltzegar, Industrial Electronics Technology; Catrina Danielle Byrd, Accounting; and Jonah Martin Shirley, General Technology - Mechatronics

 

Pickens County

From Central:

John Nathaniel Anderson, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Paulino  Arredondo Vaca, General Technology - Mechatronics; Armando  Arredondo-Vaca, General Technology - Mechatronics; Austin Trey Horton, General Technology - Mechatronics; Georgia Nicole Mahoney, Business Administration; Adam Kay-Winston Nisbet, Media Arts Production; Mitchell David Rhyne, University Studies; Sarah Elizabeth Riggs, Veterinary Technology; and Harry Eugene Wilson, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

From Clemson:

Taryn Elizabeth Farmer, Nursing; and Jack Lawrence, University Studies

From Easley:

Edward Arvidson, Accounting; Susan Elizabeth Buss, Veterinary Technology; Calvin Pierce Cash, University Studies; Shanina Lajoyce Drown, Practical Nursing; Britney  Duncan, Nursing; Ciera Michele Field, University Studies; Melody Lynn Gantt, Business Administration; Kayla Michelle Grant, Early Care and Education; Jack David Harrison, Computer Technology; Collin Lee Herron, General Technology - Mechatronics; Kayla Elizabeth Holder, General Technology - Welding; Jeanni Lynn Monteith, Industrial Electronics Technology; Adam Wylie Pepper, General Technology - Mechatronics; Porter Mikayla Rivers, University Studies; Alicia Nicole Sapp, Nursing; and Eric Charles Shelton, Associate in Arts

From Pickens:

David James Roe, Industrial Welding

From Six Mile:

Tiffany Cheyanne Mauldin, Nursing

Out of County

From Aiken:  Michael John Barnes, Manufacturing Management and Leadership

From Cleveland:  Christian Holcombe, University Studies

From Greenville:  Rebecca Sauer, Veterinary Technology

From Marietta:  David Andrew Healy, Industrial Welding

From Moore:  Melissa Hankinson, Veterinary Technology

From Mount Pleasant:  Thomas Bradley Hill, CNC Programming and Operations

From Taylors:  Cameo Marie Smith, Nursing; and Jenny Grace Weaver, University Studies

From Wellford:  Haley Alexis Kluge, Nursing

Out of State

From Braselton, GA:  Sonya Jo Davis, Nursing

From Hartwell, GA:  Jennifer Evans Allen, Transition Nursing

-30-