News

Wednesday, May 15, 2013

Anderson Mayor Terence Roberts challenged Tri-County Technical College's Class of 2013 to take risks, make goals a priority and to give back to their communities.


Anderson Mayor Challenges Tri-County Grads to Take Risks, Give Back to Their Communities

CONTACT:  LISA GARRETT, 646-1506

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                        5/13/2013

                                                                                                            (By Lisa Garrett)

            ANDERSON --- Anderson Mayor Terence Roberts challenged Tri-County Technical College's Class of 2013 to take risks, make goals a priority and to give back to their communities.

            Five hundred-and-thirty-two students were awarded degrees, diplomas and/or certificates during the College's spring commencement held May 10 at the Anderson Civic Center.

            "You must set goals and develop a personal mission statement and abide by it," said Mayor Roberts, who became the first African American mayor of Anderson when he was elected in 2006.

            "Form good work habits, ask questions, take risks.  You want the right job but if you have to take the 'right now job,' don't give up.  Keep reaching for your goals.  Don't give up," said Roberts, who has owned his insurance agency for more than 21 years.

            He encouraged the graduates to volunteer in their communities.  "It's our obligation to give back to the society that has nurtured us.  An excellent way to give back is to volunteer, to be a mentor.  Promise yourself you'll be of service to your community and your fellow man," said Mayor Roberts who has been recognized for his leadership, community service, and a passion for education, particularly during the school readiness years. 

            He concluded by saying, "I challenge you to make goals a priority, embrace hard work, take chances, be daring and give back by serving your fellowman."

Following the speech, Dr. Booth and other College officials presented degrees, diplomas and certificates to the following graduates:

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

            Sheri Jean Ahrendt, Data Entry Clerk; Gregory Lewis Alexander, Management; Mahmoud Mohammad Altwam, Associate in Arts; Jeremy Mark Ammons, Nursing; Amie Faye Arflin, Nursing; Ronni Nicole Atkinson, Practical Nursing; Ashley Marie Ballard, Veterinary Technology; James Edward Bensen, Associate in Arts; Devin Michelle Bond, Associate in Science; Jeffrey Lamar Brannon, Pre-Nursing; Jonathan E. Brown, Criminal Justice Technology; Amber Celeste Byrd, General Technology - Early Childhood; Amy Laura Byrd, Medical Lab Technology; Michael James Byrd, Medical Lab Technology; Charles Louis Caler, Management; Allison Patton Cantrell, Nursing; Melissa Hope Chapman, Associate in Science; Floyd Hampton Coates, Jr., General Engineering Technology; Stephanie Nicole Corner, Administrative Office Technology; Gloria Miranda Devore, Nursing; Mikal Brown Dobbins, Data Entry Clerk; Sandra Speares Dove, Nursing; James Lee Dunn, Associate in Science; Joseph Nicholas Elgazar, Industrial Supervision Technology; Amy Elizabeth Elmore, Management; Aaron Perry Farrow, General Technology - Mechatronics; Brittany Michelle Felker, Nursing; Christopher Lee Gaillard, Criminal Justice Technology; Cassandra Lois Gaines, Medical Lab Technology; Miranda Cheyenne Garland, Practical Nursing; Katherine Helena Gibson, Nursing; Artelith Giles, Veterinary Technology; Melissa Ann Gilmer, Pre-Nursing; Hettie Jewel Goodin, Management; Felicia Michelle Grant, Nursing; Heather Growden, Associate in Science; Young Sun Hackett, Practical Nursing; Brittney Bolding Harbin, Nursing; Malissa Jean Harbin, Criminal Justice Technology; Amanda Leigh Harper, Nursing; Ashley Victoria Harrison, Practical Nursing; Julia Kristina Harrison, Administrative Office Technology; Tiffany Nicole Hatcher, Radio and TV Broadcasting; Ashley Marie Hayes, Accounting; Natalie Herbster Hester, Nursing; Amanda Gail Holloman, Associate in Science; Braxton Contrell Howard, Associate in Science; Andrea Denise Humphrey, Early Childhood Development; Alexander James Hunter, General Technology - Mechatronics; Jennifer Elizabeth James, General Technology - Early Childhood; Lesha Marie Jenkins, Nursing; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and TV Broadcasting; Brant Alan Jones, Nursing; Julie Jane Jones, Nursing; Rajathurai Kayatharshini, Nursing; Sabrina Leigh Kelly, Nursing; Jean Hardigree Kidd, Nursing; George Krutitskiy, Associate in Science; Kristen Lynn Lambert, Nursing; Anthony Lee Lanier, Associate in Science; Janet Richens Leipelt, Nursing; Kelly M. Liles, Pre-Nursing; Amanda Erin Little, Nursing; Kelsey Leigh Loch, Medical Office Specialist; Tiffany Barrett Lyon, Nursing; Aneeka Shaheen Malik, Associate in Arts; Jacob Philip Manly, Radio and TV Broadcasting; Heather Michelle Martin, Nursing; Tabitha Latish Martin, Criminal Justice Technology; Jodie Lee Massey, Data Entry Clerk; Cassandra Denise McClendon, Administrative Office Technology; Stephanie Tyler McCraw, Medical Office Specialist; Kirsten Manalo McGehee, Management; Thomas Wayne Miles, General Technology - Mechatronics; Katie Marie Miller, Associate in Science; Erica Maria Newton, Associate in Science; Kathryn Moules Newton, Nursing; Leslie Danelle Omo, Pre-Nursing; Meagan Taylor Oncale, Associate in Science; Matthew Allen Parido, General Engineering Technology; Bhavik Rajendra Patel, Associate in Science; Steven Michael Pearson, Gas and Arc Welding; Jessica Alice Pettry, Associate in Science; Brandon Thomas Popham, General Technology - Mechatronics; Katie Lynn Price, Pre-Nursing; Chelsey Place Putnam, Associate in Arts; Steven Edward Ragland, Jr., Radio and TV Broadcasting; George Lee Redding, General Technology - Mechatronics; Jeremy Dequann Robinson, Industrial Electronics Technology; Haley Anne Scruggs, Pre-Nursing; Jennifer Renee Scruggs, Associate in Science; Cashandra Lacreisha Seabrook, Associate in Arts; Kesina Jean Selch, Nursing; Amy Elizabeth Shaw, Management; Jonathan Ryan Shaw, Industrial Electronics Technology; Scott Wesley Shumpert, General Technology - Welding; Zerah Marie Sickler, Nursing; Lula Rene Simmons, General Technology - Early Childhood; Amber Grace Simpson, Veterinary Technology; Amanda Marie Smith, Practical Nursing; Katherine Dean Smith, Accounting; Shannon Kay Stamey, Pre-Nursing; Sarah Sinclair Stevens, Nursing; Enrique Cornelius Stowers, Computer Technology; Evelyn May Sutton, Nursing; Bryan Melvin Taylor, Industrial Electronics Technology; Pamela Martin Terry, Administrative Office Technology; Kyle Russell Thomason, Machine Tool Technology; Shannon Kay Timmons, Management; Sheila Hammond Trahan, Nursing; Harriett Elizabeth Tucker, Nursing; Kendra Renee Vaughn, Practical Nursing; Cheyenne Vernon, Management; Angela Hope Webb, Accounting; Deborah Lea Wert-Ferner, Management; Anna Elizabeth Whitaker, Practical Nursing; Amanda Leigh Whitt, Nursing; Tamara Michelle Wilson, Nursing; Laquetta Ann Winfield, General Technology - Early Childhood; Gwendolyn Denise Wise, Nursing; Britni Michele Wright, Accounting; Jeremie Karim Wright, Management; Niki L. Wright, Accounting; and Angela Williams Wyndham, Pre-Nursing

FROM BELTON:

            Beth Ann Allen, Management; Brittany Michelle Banister, Pre-Nursing; James Ray Bridges, Industrial Electronics Technology; Chandler Ashton Church, Management; Frances Moneake Clinkscales, Administrative Office Technology; Paula Mechelle Doolittle, Associate in Science; Tykia Moore Geer, Management; Kevin Michael Harris, General Technology - Mechatronics; Mark Richard Hill, Industrial Electronics Technology; Justin Lee Poulton, Industrial Electronics Technology; Angela Carmen Puette, Radio and TV Broadcasting; Kevin Wilson Roper, Industrial Electronics Technology; and Vickie Seabolt, Nursing

FROM HONEA PATH:

            Melissa Hope Bagwell, Medical Lab Technology; Heather Ashley Bonds, Pre-Nursing; Trevor Ray Clinkscales, Industrial Electronics Technology; Stephanie Y. Gilchrist, General Technology - Early Childhood; Drake Anthony Hanley, General Technology - Welding; Joel Newton Parker, Intro to Manufacturing Mgt Tec; and Jamie Nicole Tucker, Veterinary Technology

FROM IVA:

            Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology; Katrina Leigh Asberry, Nursing; Rian Brett Chambers, Associate in Science; Jason Neal Davis, Engineering Graphics Technology; Tonia Michelle Greene, Nursing; Kasey Breanna Hanks, Medical Office Specialist; Jessica Dawn Hollingsworth, Nursing; Angela Marie Hughes, Management; Margie Chastain Hunnicutt, Nursing; Jenae Arlene Jackson, Child Care Management; Deborah Nicole Kay, Associate in Arts; Jami Lee McClain, Pre-Nursing; Jason Alan Mitchell, General Technology - Mechatronics; Joshua Thomas Rodgers, Management; Anna Kristen Slaton, Criminal Justice Technology; Kristin Thompson Stone, Pre-Nursing; April Renee Strickland, Practical Nursing; Michelle Lynn Todd, Nursing; and Britney Danielle Wood, Associate in Science

FROM LAFRANCE:

            Kristie Belinda Wilbanks, Nursing

FROM PELZER:

            Amanda Elaine Cape Ford, Veterinary Technology; Bennie Jo Hyder, Administrative Office Technology; Judson James Riddle, Industrial Electronics Technology; and Jason Trent Watson, General Technology - Welding

FROM PENDLETON:

            Aimee Jutras Cole, Practical Nursing; Jaimie Marie Dengler, Administrative Office Technology; Michael Victor Dorontich, Associate in Arts; Grace Akpan Udofa Gamble, Nursing; Janet Corrine Greenlee, Accounting; Rebecca Nance Hogue, Nursing; Phillip Alton Honea, Industrial Electronics Technology; Anya Rene Martinez, Associate in Science; Jessica Kimberly Mason, Associate in Science; Catelin McManus, Associate in Arts; Heather Nicole Morrison, Nursing; Kelly Marie Parks, Nursing; Nirali Sureshbhai Patel, Pre-Nursing; Bonnie Jean Pitzer, Managerial Accounting; Lily Magdalena Rosas, Nursing; Jenna Maris Serino, Nursing; Franklin Delano Shaw, Jr., Industrial Electronics Technology; Brian Emanuel Sims, General Technology - Mechatronics; and Virginia Rose Smith, Associate in Arts

FROM PIEDMONT:

            Andrea Cantley Alerre, Pre-Nursing; Daniel Jack King, Management; Crystal Gail Lachen, Nursing; and Dorothy Angela Parson, Pre-Nursing

FROM SANDY SPRINGS:

            Robyn Ashley Smith, Veterinary Technology

FROM STARR:

            Misty Gillespie Bridges, Pre-Nursing; Scott Jerome Fisher, General Technology - Mechatronics; Tina Marie Hardy, Veterinary Technology; Emily Elizabeth Hendrix, Pre-Nursing; and Betty Bernice Roper, Nursing

FROM TOWNVILLE:

            Andrea Michelle Burrell, Nursing; and David Randall Gilstrap, General Technology - Mechatronics

FROM WILLIAMSTON:

            Murphy B. Carter, Associate in Arts; Brian David Feil, General Technology - Welding; Carol Jean Hamby, Nursing; Savannah Kate Ott, Administrative Office Technology; Debra Lee Owens, Nursing; and William Ridgeway Richey, Radio and TV Broadcasting

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:

            Jonathan Michael Bryson, Engineering Graphics Technology; Racheal Ann Elizabeth Freeman, Nursing; April Dawn Mathis, Nursing; Colin Louis McKee, Associate in Science; and Carlton Lavern Overholt, Criminal Justice Technology

FROM MOUNTAIN REST:

            Charles Tyler Baer, Machine Tool Technology; Blake Elliott Jennings, Radio and TV Broadcasting; and Matthew Julius Turner, Welding

FROM SALEM:

            Grant William Baxter, General Technology - Welding; Morgan Nicole Grogan, Veterinary Technology; John William Riley, Veterinary Technology; Joshua Doyle Rogers, Engineering Graphics Technology; and Alexander R. Seiter, Industrial Electronics Technology

FROM SENECA:

            Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Joseph Lee Atkins, Industrial Electronics Technology; Heather Nicole Barton, Pre-Nursing; Ashlund Brettel Billingsley, Associate in Science; Brittany Starr Bolt, Practical Nursing; David Michael Brown, Nursing; Samantha Kay Bushika, General Technology - Early Childhood; Christine Susan Cain, Pre-Nursing; Austin William Cater, General Technology - Mechatronics; Amanda Renee Cromer, Practical Nursing; Kimberly Dawn Crooks, Practical Nursing; Matthew Ryan Davis, General Technology - Welding; Samantha Robin Eldridge, General Technology - Early Childhood; Corey Jacob Ellsworth, Machine Tool Technology; Rebecca Lynn Galbreath, Medical Office Specialist; Kallee Jane Garrison, Veterinary Technology; Jennifer Arlington Hackett, Pre-Nursing; Adrienne Christina Hamrick, Nursing; James Quinn Hare, Associate in Science; Casey Lyn Henson, Nursing; Julie Rose Marie Hicks, Associate in Science; Tonya Elander Reeder Holland, Practical Nursing; Kenneth David Hunter, Computer Technology; Heather Ann Joslyn, Criminal Justice Technology; Madison Camille Kay, Pre-Nursing; Jena Nicole Kerr, Practical Nursing; David Lee Killough, Engineering Graphics Technology; Tony Wayne LeRoy, General Technology - Mechatronics; Hannah Marie Massey, Associate in Arts; Annie G. McNeill, Medical Office Specialist; Jessica Lisa Milburn, Entrepreneurship/Small Bus Mgt; Brenda Grace Miller, Associate in Arts; Heather Robbins Oglesby, Nursing; Richard James Oraham, Heating, Vent and AC Technology; Krystal Shante Peppers, Management; Jason William Poole, Industrial Electronics Technology; Frank Joseph Ranieri, Jr., General Technology - Mechatronics; Patrick Davis Riley, Associate in Science; Hannah Anthony Robinson, Associate in Science; Myra Denise Robinson, Associate in Science; Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; Sean William Schooley, Associate in Science; Anthony Michael Schwering, Digital Production Techniques; Sheila Marie Seats, Administrative Office Technology; Shaneka Rene' Skelton, Medical Office Specialist; Ashley Iona Smith, Nursing; Ashton Elyse Smith, General Technology - Early Childhood; Jacqueline Connie Smith, Management; Wesley Nathaniel Sparkman, General Technology - Mechatronics; Brenda Faye Stepp, Managerial Accounting; Debbie J. Strickland, Practical Nursing; Angela Hedden Tilson, Nursing; Kayla Crocker Webb, Pre-Nursing; Abby Joy Wen, Nursing; Janet Denise Wood, Nursing; and Rex Allen Yeagley, Machine Tool Technology

FROM WALHALLA:

            James Rolhan Alfred, Jr., Associate in Arts; Christopher Michael Belcher, Associate in Science; Autumn Berube, Pre-Nursing; Samuel Charles Biemann, Machine Tool Technology; Luis Miguel Esparza, General Engineering Technology; Candi Dawn Hooper, Nursing; Kris Jay Imbody, Nursing; Chaz Elliott Justice, Industrial Electronics Technology; Jennifer Crowe McCall, Pre-Nursing; Ashley Poulos McClain, Nursing; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C. Davis Padgett, Associate in Arts; James Marvin Phinney, Industrial Electronics Technology; Jeremy Cantrell Putnam, Introduction to CNC; Donna Jane Rogers, Nursing; Sommer Jacklean Sims, Nursing; Kimberly Faith Singleton, Nursing; Bradley Thomas Sitton, General Engineering Technology; Dillon Mathew Smith, Machine Tool Technology; and Elisa Beth Smith, Veterinary Technology

FROM WEST UNION:

            Evan Hunter Brown, Pre-Nursing; Jennifer Renee Eller, Medical Lab Technology; Bradley Lamar Sentell, Nursing; Ashley Marie VanSickle, Pre-Nursing; and Mitch A. VanSickle, Management

FROM WESTMINSTER:

            Shayna Delynn Arrowood, Computer Technology; Michelle Lee Beatty, Accounting; Calla M. Blackwell, Management; Jeremy Richard Carson, Heating, Vent and AC Technology; Sonja Marie Cheek, Pre-Nursing; Conard Timothy Cooper, Basic Machining; Donna Lynn Crain, Nursing; Grant Taylor Craven, Medical Lab Technology; Marquita Nicole George, Machine Tool Technology; Allison Christine Hampton, Administrative Office Technology; Blake Lee Hare, Industrial Electronics Technology; Charlie Kay Lowrey-Wojcik, Accounting; Jessica Leigh Medford, Veterinary Technology; Ashley Nicole Mitchem, Associate in Science; Samuel Eugene Morton, Industrial Electronics Technology; Chelsea Elizabeth O'Kelley, Practical Nursing; Cory Levi Swafford, Machine Tool Technology; Angela Sherry Vaughn, Management; Sommer Denise Watts, Nursing; Christopher David Wilkie, Machine Tool Technology; and Zachary Ty Wilson, Criminal Justice Technology

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

            Sara Ann Alexander, Nursing; Colin C. Allan, Basic Carpentry; Monique Alena Bonaccorsi, Medical Lab Technology; Russell Shane Borton, Engineering Graphics Technology; Joseph Larry Bradford, Computer Technology; Courtney Elizabeth Chappell, Data Entry Clerk; Natashia Mochty Davis, Management; Jeffrey Scott Dove, Heating, Vent and AC Technology; Dominique Marie Frate, Nursing; Kelley Denese Goodnough, Pre-Nursing; Richard Allen Griebno, Digital Production Techniques; Lee Anne Hagan, Nursing; Jacob Coleman Henderson, General Technology - Welding; Kiaundria Latasha Hicks, Administrative Office Technology; Brittany Erron Hood, Veterinary Technology; Steven Franklin Hughes, Industrial Electronics Technology; Reanashia Ann Jamison, Associate in Science; Kayla Kristen Jeffcoat, Pre-Nursing; Victoria Laine McCowan, Veterinary Technology; Melyssa Brittany McKay, Pre-Nursing; Jonathan Christopher Monroe, Accounting; Katelyn Marie Moreland, Administrative Office Technology; James Edward Moser, Computer Technology; James Forrest Phillips, Industrial Electronics Technology; Ryan Lamar Simpson, Industrial Electronics Technology; Britane Dawn Stadelman, Nursing; and Diane Lynn Wilson, Associate in Science

FROM CLEMSON:

            Mary Frances Hopkins Ballenger, Management; Elizabeth Amber Beck, General Technology - Early Childhood; Samuel Benham, Pre-Nursing; Stephen Lane Betz, Nursing; Megan Theodora Boyles, Nursing; Lori Sue Burkhart, Nursing; Emily Ann Carlton, Associate in Arts; Jordan James Davis, Radio and TV Broadcasting; Kelsey Kakuske Fant, Veterinary Technology; Anna Mikhaylovna Gaevskaya, Nursing; Cory Hammond, Industrial Electronics Technology; Janice Alexandra Hill, Nursing; Caroline Elizabeth Jarrett, Pre-Nursing; Katherine Dawn Langford, Pre-Nursing; Jeffrey Wayne Lewis, Computer Technology; Kayne Chase London, Industrial Supervision Technology; Hillary Dana Martin, Associate in Arts; Catherine Robinson Miller, Pre-Nursing; Sarah E. Mills, Nursing; Seth Lee Monroe, Industrial Electronics Technology; Lauren Marian Noone, Associate in Arts; Matthew John Sotelo, Pre-Nursing; Brittany Noel Spearman, Management; and Lori Brooke West, Nursing

FROM EASLEY:

            Angela Koshiol Anthony, Associate in Arts; Ruth Arnold, Pre-Nursing; Alexia Paige Brewer, Nursing; Russell Jeffrey Brewer, Radio and TV Broadcasting; Courtney Lee Bridges, Nursing; Ethan Alan Bryson, Computer Technology; Cody Dennis Crumpton, Industrial Electronics Technology; Colby Alyse Dickard, Associate in Arts; Megan Leigh Dickard, Administrative Office Technology; Brandon Lee Fox, General Technology - Welding; Jessica Fay Francis, Veterinary Technology; Sabrina Suzette Franco, Pre-Nursing; Kelsey N. Galloway, Radio and TV Broadcasting; Ethan Taylor Grant, Industrial Electronics Technology; Heather Marie Green, Accounting; Kenneth Wayne Higgins, General Technology - Mechatronics; Adam Griffin Holder, Industrial Electronics Technology; Brittany LouAnn Holliday, Nursing; Kimberly Nicole Honeycutt, Managerial Accounting; Renee Ann Howard, Nursing; Parker Williams Jameson, General Technology - Mechatronics; Alex Drew Kelley, Criminal Justice Technology; Heather Colwell Kluge, Nursing; Michael Stephen Knight, II, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Laurie Ann Verona MacJarrett, Industrial Supervision Technology; Tammy Miller Morris, Associate in Arts; Jason Channing Murphy, Accounting; Katlynn Ann Murphy, Medical Office Specialist; Jon Scott Rackley, Industrial Electronics Technology; Daniel Allen Rice, Graphic Communications; Ashleigh Lauren Sarratt, Pre-Nursing; Karen Dickard Scott, Data Entry Clerk; Megan Ellice Stancil, Associate in Arts; Michael David Stephens, Machine Tool Technology; Jessica Renee' Tedford, Practical Nursing; Dustin Jack Thomas, Criminal Justice Technology; Edwin Scott Tolley, Criminal Justice Technology; Kathryn Taylor White, Pre-Nursing; Stephanie Deel White, Medical Office Specialist; Kristin Bethany Wilkie, General Technology - Early Childhood; Jessica Ann Williams, Nursing; Colleen Joy Wright, Nursing; Tony Renaldo Wright, Radio and TV Broadcasting; and Karen Suzanne Zimmer, Nursing

FROM LIBERTY:

            Barrett Isaiah Bush, Industrial Electronics Technology; Jennifer Brooke Carman, Associate in Arts; Ashley Marie Chadwick, Financial Accounting; Sharon Renee Crawford, Nursing; Jennifer Lynn Gerlach, General Technology - Early Childhood; Ashley Elizabeth Gilbert, Practical Nursing; Sherry Dana Hardenbrook, Industrial Electronics Technology; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Kristin Danielle Lee, Radio and TV Broadcasting; Kayla Ann Mauldin, Medical Office Specialist; Shealy Louise Melton, Veterinary Technology; Jason Randolph Nicholson, Nursing; Alexis Jordan Owens, Nursing; Scott Matthew Rawson, Machine Tool Technology; Megan Ranzie Schumpert, Medical Lab Technology; Matthew Wayne Sloan, Heating, Vent and AC Technology; Luciemarie Elizabeth Sturtevant, Management; Nicole Felycia Thomas, Management; and Keindra Dalena Thompson, Nursing

FROM NORRIS:

            Heather Renee Tapp, Management

FROM PICKENS:

            Shannon Robin Alexander, Medical Office Specialist; Allison Jane Allen, Management; Donald Bruce Anderson, Computer Technology; Candace Leigh Ann Atkins, Medical Office Specialist; Lauren Brooke Chapman, Pre-Nursing; Kindele Eloria Childs, Nursing; Matthew Daniel Childs, Welding; Brandon Dakota Couch, Industrial Electronics Technology; Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; Kristie Arianna Golden, Management; Heath Allen Haskett, General Technology - Welding; Crystal Dawn Hickey, Nursing; Reba Jo Kruse, Nursing; Tyler Scott Lawson, General Technology - Mechatronics; Tonya Leigh Painter, Associate in Arts; and Beverly Renee Sweet, General Engineering Technology

FROM SIX MILE:

            Brandon Richard Anderson, Computer Technology; Treva Lee Blanton, Nursing; Nicholas Andrew Galloway, Crime Scene Investigations; Rose Marie Maloney, Human Resource Specialist; James Mark Roe, Nursing; William Thomas Ward, Machine Tool Technology; and Caryn Rae Yeager, Accounting

FROM SUNSET:

            Jeremiah Dale Kanea, Industrial Electronics Technology; Tabitha Marie Kanea, Accounting; and Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology

OUT-OF-COUNTY GRADUATES

FROM ABBEVILLE:

            Kimberly Giles Barnes, Nursing; and Amber Bianca Gilliard, Practical Nursing

FROM AIKEN:

            Shelby Christine Darr, Pre-Nursing

FROM BREVARD:

            Mindy Alicia Akin, Administrative Office Technology

FROM CANTON:

            Amanda L. Sears, Associate in Arts

FROM CHARLESTON:

            Arthur Anthony Winfield, Associate in Science

FROM CHERAW:

            Savannah Lee Smith, Veterinary Technology

FROM CLEVELAND:

            Charlet Marie Corle, Pre-Nursing; and Stephen Joseph Moses, Radio and TV Broadcasting

FROM CLINTON:

            Sarah Elizabeth Cauble, Associate in Arts

FROM COLUMBIA:

            Ikponmwosa Olga Omoigui, Associate in Arts

FROM DARLINGTON:

            Abbra Makenzie Odom, Management

FROM DEWY ROSE:

            Misty Summerour Perkins, Pre-Nursing

FROM DUNCAN:

            Margaret Camilla Scruggs, Nursing

FROM FLINT:

            Brianna Fanchon Howd, Associate in Arts

FROM FLORENCE:

            Joseph Benjamin Finklea, General Technology - Welding

FROM GRAY COURT:

            Kayla Marie Franklin, Veterinary Technology

FROM GRAYSON:

            Tychelle Yvette Allen, Nursing; Carleen Hillary Armstrong, Nursing; and Markenline McCullough, Nursing

FROM GREAT MILLS:

            Jennifer Lynn Hoffman, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

            Carreta Olivia Batson, Nursing; Jonathan E. Buffington, Associate in Science; Lauren Barbara Cote, Medical Lab Technology; Christopher Trey Hendricks, Engineering Graphics Technology; Ethan Asche Hummel, Nursing; Barry Patrick Kerns, Nursing; Ivey Nicole Perry, Associate in Science; Gaurav Bipinchandra Shah, Machine Tool Technology; Caroline Flippin Spears, Nursing; Kayla Morgan Taciak, Nursing; Marcus Brandon Timms, Pre-Nursing; and Angel Michelle Williams, Practical Nursing

FROM GREENWOOD:

            Gregory Tyler Carroll, General Technology - Welding; Michele Carruth, Nursing; Clint B. Getzelman, General Technology - Welding; Christeen Harris Martin, Practical Nursing; Tiffany Renata Robinson, Nursing; John Christopher Sayer, Nursing; Susan Ella Sellars, Nursing; Jessa May Vercelos Tayag, Nursing; and Moriah Wright, Nursing

FROM HANAHAN:

            Jena Michele Thompson, Associate in Arts

FROM INCHEON:

            Hyejin Mun, Early Childhood Development

FROM LAURENS:

            Kendra Lashaye Blackwell, Nursing; and Christian Noelle Bryson Le, Nursing

FROM LINCOLNSHIRE:

            Ingrid Janeth Parker, Nursing

FROM LUGOFF:

            Matthew Bryan Ray, General Technology - Welding

FROM MADISON:

            Marie Sanders, Nursing

FROM NINETY-SIX:

            Tina Marie Woodard, Nursing

FROM PAGELAND:

            Kayla Jane Thomas, Associate in Science

FROM PROSPERITY:

            Leah Mills Winn, Nursing

FROM SAINT GEORGE:

            Brooke Nicole Canady, Nursing

FROM SIMPSONVILLE:

            Chelsea Barnes-Walker, Veterinary Technology; and Jonathan Bradley Chiles, Associate in Arts

FROM SUMTER:

            Catlin Renee Barber, Veterinary Technology; and Bradley Hunter Hynes, Criminal Justice Technology

FROM TAYLORS:

            Amanda Jennifer Jenkins, Nursing

FROM TRENTON:

            Ryan Patrick Burns, Welding

FROM WARE SHOALS:

            William Sentell Brownlee, General Engineering Technology; and Amber Phyllis Drake, Nursing

FROM WINGATE:

            Kourtney Alisha Smith, Associate in Science

HOMETOWN UNAVAILABLE:

            Ghassan Adam Alkebsi, Nursing; Michael LaShae Jones, Industrial Electronics Technology; Megan Lindsey Marsh, Veterinary Technology; Kaci Leann McCall, Management; Harold Truman Mullinax, General Technology - Mechatronics; Amanda Leigh Page, Nursing; Lindsey Laney Sullivan, Nursing; Tyler Ocie Trotter, Veterinary Technology

-30-

Tri-County Technical College Fills Three Leadership Positions

Read More

Tri-County to Host Town Hall Forum for Candidates October 15 at Tri-County

Read More

CMT Network Partners with Tri-County to Empower Education

Read More

Clemson University Advisors on Campus (10/27/2014)

Oct 27 Read more

Mushrooms: Cultivation, Composting, Biological Filters, and Medicine (10/28/2014)

Oct 28 Read more

Fall Bash-Pendleton Campus (10/29/2014)

Oct 29 Read more

Clemson University Advisors on Campus (10/29/2014)

Oct 29 Read more

Sanitation of Microbacteria Lecture (10/29/2014)

Oct 29 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu