News

Monday, July 9, 2012

One Hundred-and-Eighty-Four Students Named to President’s List for Spring 2012 Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             7/6/2012

         PENDLETON --- One-hundred-and-eighty-four students have been named to Tri-County Technical College's President's List for the spring 2012 semester.

To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of "A" or "B" in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

Anderson County

FROM ANDERSON:

         Nicholas Charles Andrews, Radio and Television Broadcasting; Charlie Douglas Buchanan, Associate in Arts; Michael James Byrd, Medical Laboratory Technology; Amy Laura Byrd, Medical Laboratory Technology; Randall Chase Christian, General Technology; Mark Anthony Davenport, General Technology; Devin Richard DeAngelis, Management; Cassandra Lynne DeGive, General Technology; Faith Nicole DeSpain, Expanded Duty Dental Assisting; Claude E Eudy, General Technology; Stephanie Catherine Forrest, Associate in Arts; Tulia M. Gause, Surgical Technology; Cathy Jean Gentry, Medical Laboratory Technology; Gregory Charles Gilliland, Associate in Science; Adam M Grantz, General Technology; Nicolas Joel Gravely, Accounting; Mikayla Hope Gravely, Medical Laboratory Technology; Misty Owen Green, Practical Nursing; Elizabeth Anne Stuart Gregory, Associate in Science; Tina Gregory, Computer Technology; Clarissa Jean Harrell, Management; Tiffany Nicole Hatcher, Radio and Television Broadcasting; Lis Minerva Hodge, Medical Laboratory Technology; Stacy Marie Holden, Accounting; Morgan Michelle Horne, Associate in Science; Frances Partida Hunt, Associate in Arts; Danielle Elise Lomax, Transition Nursing; Donna Faith Mahaffey, Administrative Office Technology; Jacob Philip Manly, Radio and Television Broadcasting; Thomas Wayne Miles, General Technology; Tasmariah Tasha Nash, Early Childhood Development; Lisa Ann Neighbors, General Technology; Angela Elaine Pardue, Associate Degree Nursing; Katie Lynn Price, Associate Degree Nursing; Frank Dominick Ranucci, Engineering Graphics Technology; Jamille Elizabeth Reid, Medical Laboratory Technology; James Skaggs, General Engineering Technology; Jeffery Scott Slaton, Associate in Arts; Nathan John Smith, Associate in Science; Justin Bradley Smith, Industrial Electronics Technology; Richard Ray Snead, Associate Degree Nursing; Anthony Blake Stallings, Computer Technology; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; George Fred Taylor, Management; Bryce Bradley Thomason, General Technology; Anna Cole Thompson, Veterinary Technology; William Edward Tucker, Associate in Science; and Jordan Rachel White, Associate in Science

FROM BELTON:

         Michele Graddy, Associate in Arts; George Lee Redding, General Technology; Rosendo Vega Resendez, Industrial Electronics Technology; and Angela Nadine Sutton, Associate in Science

FROM HONEA PATH:

         Meredith Caitlin Ashley, Medical Laboratory Technology; and John Fain Roe, Computer Technology

FROM IVA:

         Valerie Nicole Burnworth, General Technology; Ana Wallean Carter, Accounting; Michael Corey Alan Langer, General Technology; Jason Alan Mitchell, General Technology; and Deana Mariea Purdy, Medical Laboratory Technology

FROM PENDLETON:

         Stephen Brant Duncan, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Shayla Samantha Hatter, Medical Laboratory Technology; Ayshia Latril McClary, Medical Laboratory Technology; and Franklin Delano Shaw, General Technology

FROM PIEDMONT:

         Craig Ellison Davenport, General Technology

FROM SANDY SPRINGS:

         Daniel Leland Matthews, General Technology

FROM STARR:

         Scott Jerome Fisher, General Technology

FROM TOWNVILLE:

         Robyn Denise Carroll, Medical Assisting; Angella Rose Gilbert, Accounting

FROM WILLIAMSTON:

          Brian David Feil, General Technology; and Sarah Ellen Franco, Radio and Television Broadcasting

Oconee County

FROM LONG CREEK:

         Joseph Samuel Kerns, General Technology

FROM SALEM:

         James Nathanaeal Garza, Industrial Electronics Technology; and Tyler Lee Neteland, General Technology

FROM SENECA:

         Kayla Ruth Albertson, Practical Nursing; Kayla N. Allsep, Associate Degree Nursing; Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Alice Rosalie Black, Administrative Office Technology; Samantha Kay Bushika, General Technology; Austin William Cater, General Technology; Russell Tyson Clark, Associate in Arts; Joshua Anglin Dewild, Associate Degree Nursing; Angela M. Dickerson, General Technology; Cody Levi Dunton, Associate in Science; Alexander Anthony Foster, Associate in Science; Lisa A. French, Associate in Arts; Michael Steven Hawkes, Medical Laboratory Technology; David Mickey Johns, General Technology; Kristin Smith Long, Associate Degree Nursing; Jose Luis Mendoza, General Technology; Amber Nicole Morgan, Expanded Duty Dental Assisting; Richard James Oraham, General Technology; Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; Philip James Vorpahl, Industrial Electronics Technology; Nancy Albright Wald, Medical Assisting; and Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:

         Teresa Michelle Collins, Associate in Arts; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C. Davis Padgett, Associate in Arts; and Stephen Rhett Shelton, General Technology

FROM WEST UNION:

         William Howard Ballenger, General Technology; Micah Preston Bianco, Associate in Science; Katelin Ann Braswell, Administrative Office Technology; Matthew Richard Robinson, General Technology; and Ashley Renee Shick, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

         Kayla Elise Cromer, Associate Degree Nursing; Daniel Myers Foster, General Technology; Elsie Hyde Knight, Administrative Office Technology; Jaimie Arlene Lyles, Administrative Office Technology; Trista Annette Moore, Medical Assisting; Janice Penland, Administrative Office Technology; Jenifer Rhame, Associate in Arts; Douglas Wayne Stephens, Accounting; and Alise Marie Turner, Associate Degree Nursing

Pickens County

FROM CENTRAL:

         Michael Scott Bellamy, General Technology; Ashleigh Brooke Derrick, Crime Scene Investigations; Danielle Meghan Follis, Medical Laboratory Technology; Johnathan William Foster, Associate in Science; Richard Allen Griebno, Radio and Television Broadcasting; Ryan Chambers Gross, Radio and Television Broadcasting; Jacob Coleman Henderson, General Technology; Michael George McDonald, General Technology; Katelyn Marie Moreland, Administrative Office Technology; Jennifer Marie Newton, Associate Degree Nursing; Christopher Evan Rains, Computer Technology; Tara Lyn Scranton, Computer Technology; and Bret Lee Scranton, Accounting

FROM CLEMSON:

         Amy Leigh Gilstrap, Associate in Science; Qiuchen Hai, Accounting; Martina Gertrude Hughes, Associate in Science; Barrett Lilly, Associate in Science; Caroline Mary Roark, General Studies; and Daniel Newton Webster, Radio and Television Broadcasting

FROM EASLEY:

         Cetera Le'Royce Alexander, Administrative Office Technology; Ann Rebecca Bernhard, Associate in Arts; Hannah Leigh Billingsley, Associate in Arts; Sarah Ann Bork, Associate in Science; Evan Blake Bryson, General Technology; Nathan Aaron Chavis, General Technology; Ethan Jerald Cleveland, General Technology; Linda Elaine DiComo, Accounting; Alisha Nicole Dodson, Associate Degree Nursing; Ashley Renee Erickson, Early Childhood Development; Kristin Bethany Garrett, General Technology; Derek Lester Geise, Associate Degree Nursing; Heather Marie Green, Accounting; Adam Griffin Holder, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Joseph Michael McKenzie, General Technology; Nikole Daphnee Patrick, Associate in Arts; Megan Danielle Ponce, Medical Laboratory Technology; April Denise Reese, Practical Nursing; Elizabeth Rachel Ward, Administrative Office Technology; and Kelsey Paige Wylie, Associate in Science

FROM LIBERTY:

         Christopher Isaac Bowser, General Technology; Brandon Scott Edwards, Industrial Electronics Technology; and Melissa Kaye Horton, Practical Nursing

FROM PICKENS:

         Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; and Rose Dobbins Tapp, Associate Degree Nursing

FROM SIX MILE:

         Tammy Michelle Jones, Medical Assisting

FROM SUNSET:

         Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology

Out of County

FROM ABBEVILLE:

         Ruby Vanessa Lynch, Administrative Office Technology

FROM ALLENDALE:

         Katherine Chase Famuliner, Associate in Science

FROM CLOVER:

         Bobby Heath Adams, Associate in Science

FROM COLUMBIA:

         Rachel Marie Arthur, Associate in Science; and Shilkumar J Patel, Associate in Science

FROM FORT MILL:

         Shannon Erica Connolly, Associate in Science

FROM GOOSE CREEK:

         Eric Carson Bickford, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

         Ezekiel Garland, General Studies; Shakeia Raquel Townsend, Medical Laboratory Technology

FROM GREER:

         Sara Jessica Horton, Associate in Arts; and Jordan Lyn Mathis, Associate in Arts

FROM LEXINGTON:

         Angelica Lynn Martin, Associate in Science

FROM MARIETTA:

         Matthew Elan Stroud, Associate Degree Nursing

FROM MONETTA:

          Jason Chapman McKay, General Technology

FROM MULLINS:

         Edwin Thomas Pittman, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE:

         Carson Reid Barefoot, Associate in Science; and Chelsea Barnes-Walker, Veterinary Technology

FROM TAYLORS:

          Audrey Caroline Armstrong, Associate in Science

FROM WAGENER:

         Adam Lee Spires, Associate in Science

FROM YORK:

         Ryan Douglas Long, Associate in Science

Out of State

FROM DEWEY ROSE, GA:

         Misty Summerour Perkins, Associate Degree Nursing

FROM LAVONIA, GA:

         Adam Nathaniel Romberg, Industrial Supervision Technology

FROM MARVIN, NC:

         Jordan James Dunn, Associate in Arts

FROM BODE, IOWA:

         Christopher Ralph Girres, Associate in Science

-30-

Dr. Ronnie L. Booth to Address Graduates at Summer Commencement

Jul 18 Read More

@Aunt FAE Answers Financial Aid Questions Via Tri-County Twitter Account

Jul 15 Read More

Veterinary Technology Adoption Day is July 17

Jul 14 Read More

Exams (Session C) (7/24/2014)

Jul 24 Read more

Connect to College Overview Sessions (7/24/2014)

Jul 24 Read more

FAFSA Fridays (7/25/2014)

Jul 25 Read more

TCTC Commission Meeting (7/28/2014)

Jul 28 Read more

Graduation (6:00pm) (7/31/2014)

Jul 31 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu