News

Friday, March 15, 2013

One Hundred and Eighty-Three Students Named to President’s List for Fall 2012

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             3/15/2013

         PENDLETON --- One hundred and eighty-three students have been named to Tri-County Technical College's President's List for fall 2012.

         To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and cannot earn a "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below. 

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

         Jesse Jo Albanese, Associate Degree Nursing; Blaise Michael Beard, Mechatronics Technology; Charles Louis Caler, Management; Marjorie Sullano Cohron, Administrative Support; Kevin Herbert Cox, Machine Tool Technology; Tory Talmadge Dennis, Management; Preston Mark Dickson, Industrial Electronics Technology; Ryan Dale Fields, Machine Tool Technology; Savannah Nancy Gelinas, Associate in Arts;  Gregory Charles Gilliland, Associate in Science; Denequa Yulanda Harper, Mechatronics Technology; Dale Henrique, Computer Technology;  Cynthia Ruth Jeffcoat, Management; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and Television Broadcasting;  Blake  Jury, Mechatronics Technology; Robert Chandler Kay, Associate in Arts;  Carolyn Annetta Kirkwood, Administrative Office Technology; George Krutitskiy, Associate in Science;  Jane E. Kuebler, Associate in Science;  Shelby Lorraine Leasure, Early Childhood Development;  Sumeyya Shaheen Malik, Associate in Arts; Tasmariah Tasha Nash, Early Childhood Development;  Lisa Ann Neighbors, Industrial Electronics Technology;  Bhavik Rajendra Patel, Associate in Science; Katie Lynn Price, Associate Degree Nursing;  Katherine Linley Owen Smith, Accounting; Amanda Marie Smith, Practical Nursing; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; Sarah Sinclair Stevens, Associate Degree Nursing;  Steven John Sutton, Mechatronics Technology;  George Fred Taylor, Management;  Anna Cole Thompson, Veterinary Technology;  Deborah Lea Wert-Ferner, Management;  Mark Wade Wickham, Early Childhood Development; Ronnie Lee Williamson, Criminal Justice Technology; and Niki L. Wright, Management

FROM BELTON:

         Brian Steven Horne, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Aleksandra Mereshko, Associate in Science; Rosendo VegaResendez, Mechatronics Technology; and Jamie Nichole Threlkeld, Administrative Office Technology

FROM IVA:

         Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology; Damien Tyler Ashworth, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; and Adam Lee McMullan, Mechatronics Technology

FROM PENDLETON:

         Crystal Louise Brazell, Medical Laboratory Technology; Aimee Jutras Cole, Transition Nursing; and Laura Louise McGarry, Industrial Electronics Technology

FROM PELZER:

         Dale McCroskey, Industrial Electronics Technology

FROM PIEDMONT:

         Maxwell Pearson Davenport, General Studies; Craig Ellison Davenport, Mechatronics Technology; Darren Brennen Deavers, Associate in Arts; and Jacob Ramsay Plyler, Industrial Electronics Technology

FROM STARR:

         Stephanie Gail Braswell, Medical Laboratory Technology

FROM TOWNVILLE:

         Judy Annette Caudell, Administrative Office Technology; and Tracey Davis Hauser, Accounting;

FROM WILLIAMSTON:

         Brian David Feil, Welding Technology; Savannah Kate Ott, Administrative Office Technology; Kayla Deborah Reed, Medical Office Specialist; and Sarinda Gynay Schuch, General Engineering Technology

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:

         Austin Van Hopkins, Associate in Science; and Whitney Lee Owens, Management

FROM LONG CREEK:

         James Austin Swafford, Industrial Electronics Technology

FROM NEWRY:

         Susan Marie Markiewicz, Associate in Science

FROM SALEM:

         Grant William Baxter, Welding Technology

FROM SENECA:

         Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Austin William Cater, Mechatronics Technology; Kaitlin Elizabeth Hope Coleman, Associate in Arts;  Jeremy Lloyd Davies, Automotive Technology; Cody Levi Dunton, Associate in Science;  Lori  Houck, Accounting;  Alexis Gabrielle Johns, Accounting;  Jena Nicole Kerr, Practical Nursing;  Alice Louise Martin, Associate in Arts;  Annie G McNeill, Medical Office Specialist;  Richard James Oraham, Mechatronics Technology; William Joseph Pointer, Computer Technology;  Rachel Louise Saylor, Administrative Office Technology; James Robert Harold Sweenor, General Engineering Technology; and Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:

         Brian Adam Collins, Mechatronics Technology; Owen Seth Dixon, Mechatronics Technology; Melanie Ann Greenwood, Management; Joseph Patrick McDavid, Associate in Science; Robin C Davis Padgett, Associate in Arts; Kellie Renee Rose, Associate in Science; and Robert Adolf Sloan, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

FROM WEST UNION:

         William Howard Ballenger, Welding Technology; Micah Preston Bianco, Associate in Science; and Brian David Dial, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

         Calla M. Blackwell, Management; Junior Layne Chupp, Industrial Electronics Technology; Larry James Entrekin, Industrial Electronics Technology; Daniel Myers Foster, Welding Technology; Jennifer Ellen Hopkins, General Engineering Technology; Shawn Kistler Johnson, Radio and Television Broadcasting; and Justin Ross Williams, Associate in Arts

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

         Lindsey Marie Adam, Associate in Science; Sarah Elizabeth Durham, Accounting; Lindsey Anna Kovarick, Veterinary Technology; Viola Jean Palacios, Early Childhood Development; Kenneth Otto Sisco, Machine Tool Technology; Nicola Jean Whitelightning, Veterinary Technology; and Samuel Chathan Wigley, Associate in Arts

FROM CLEMSON:

         Jennifer Lynn Hoffman, Associate in Science; Kiera Elizabeth Johnston, Veterinary Technology; Margaret Jane Jones, Associate in Science; Nicholas Mark Masto, Associate in Science; Dustin Billy Merritt, Associate in Science; Maxwell Gordon Pfeiffer, University Studies; Patricia Margaret Schillaci, Administrative Office Technology; and Amanda Lynn Smith, Administrative Office Technology

FROM EASLEY:

         Cetera Le'Royce Alexander, Administrative Office Technology; Sarah Ann Bork, Associate in Science; Evan Blake Bryson, Pre-Pharmacy; Ethan Jerald Cleveland, Mechatronics Technology; Mason Colt Davis, Industrial Electronics Technology; Lauren Brooke Dennis, Associate in Arts; Megan Leigh Dickard, Administrative Office Technology; Justin Lee Gardo, Associate in Science; Jonathan Blake Gravley, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Jessica Ann Gray-Brewer, Welding Technology; Ashley Denise Hare, Management; Kenneth Wayne Higgins, Mechatronics Technology; Adam Griffin Holder, Mechatronics Technology; Robert James Irvine, Associate in Science; Michael Stephen Knight, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Bobby Lane McDonald, Computer Technology; Zachary William Girard McIntyre, Associate in Science; Joseph Michael McKenzie, Mechatronics Technology; Joseph Ryan Muth, Radio and Television Broadcasting; Andrew Jeremy Pittman, Expanded Duty Dental Assisting; Zachary Taylor Rhodes, Industrial Electronics Technology; Ashley Ann Riggins, Associate Degree Nursing; Ashley Erickson Riley, Early Childhood Development; Jessica Marie Skelton, Associate Degree Nursing; Lee Anna Stimis, Industrial Electronics Technology; Kayla Nicole Thompson, Associate in Science; Shana Renee Underwood, Early Childhood Development; Kristin Bethany Wilkie, Early Childhood Development; and Dawn Marie Wilson, Administrative Office Technology

FROM LIBERTY:

         Janet R Bryant, Associate in Arts; Samantha Lace Crawford, Radio and Television Broadcasting; Suhaylah Faruq, Associate in Science; Jennifer Lynn Gerlach, Early Childhood Development; Eric Ryan Hawkins, Industrial Electronics Technology; Beth Anne Krupp, Expanded Duty Dental Assisting; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Kristin Danielle Lee, Radio and Television Broadcasting; Elizabeth Nichole Norris, Associate in Arts; Luke Allen Ramey, Industrial Electronics Technology; Amy Smith, Associate in Science; and Luciemarie Elizabeth Sturtevant, Management

FROM NORRIS:

          Rebecca Erin Tapp, Administrative Office Technology

FROM PICKENS:

         Shannon Robin Alexander, Medical Office Specialist; Candace Leigh Ann Atkins, Medical Office Specialist; Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; Krysti-Ruth Elizabeth Hannah, Early Childhood Development; Reba Jo Kruse, Associate Degree Nursing; Jennifer Welborn Mitchell, Associate in Arts; Cody Matthew Powell, Industrial Electronics Technology; Beverly Renee Sweet, General Engineering Technology; and Rachel Elizabeth Trainer, Associate in Arts

FROM SIX MILE:

         Brandon Richard Anderson, Computer Technology; Davison Scott Medlock, Associate in Science; and Dustin Dean Nealy, Mechatronics Technology

FROM SUNSET:

         Melissa Lea Smith, Administrative Office Technology

OUT OF COUNTY

FROM FLORENCE:

         Joseph Benjamin Finklea, Welding Technology

FROM FORT MILL:

         Denish Kishorchandra Parekh, Associate in Science

FROM GREENVILLE:

         James Tyler Barnes, Radio and Television Broadcasting

FROM GREER:

         Leslie Kristine Hunnicutt, Veterinary Technology

FROM LEXINGTON:

         Taylor Dee Martin, Associate in Arts

FROM MOUNT PLEASANT:

         Robert Christopher Bermudez, Associate in Science

FROM NORTH CHARLESTON:

         Pamela Deneace Wyant, Associate in Arts

FROM PINEWOOD:

         Kelsey Ann Carlisle, Associate in Science; and Mary Katelyn Carlisle, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE:

         Kathryn Michelle Rutledge, Associate in Arts; and John-Oliver Jewell Valentin, Associate in Science

FROM TRAVELERS REST:

         Kelly Ann Melton, Associate in Arts

FROM UNION:

         Daniel Perry Harmon, Mechatronics Technology

OUT OF STATE

FROM EVANS, GA:

         Emily Finger, Early Childhood Development

FROM LAWRENCEVILLE, GA:

         Adam Daniel Carroll, Associate in Science; and Teylor Nichole Newsome, Associate in Science

FROM HUNTERSVILLE, NC:

         Merritt Emerson Williams, Associate in Science

-30-

Veterinary Technology Adoption Day is April 23

Apr 16 Read More

Early Childhood Development Program to Host Family Literacy Event April 26 at Anderson Campus

Apr 15 Read More

Scholarships Help Tri-County Student Transform Her Life

Apr 11 Read More

Registration opens for Transient and Non-Degree students for Summer/Fall 2014 (4/21/2014)

Apr 21 Read more

CU Advising Spring Semester (4/21/2014)

Apr 21 Read more

Dynamics of Dating Violence (4/21/2014)

Apr 21 Read more

Campus Health Fair (4/22/2014)

Apr 22 Read more

Alcohol and Other Drug Awareness "SAFE, Not Sorry" Summer Party (4/23/2014)

Apr 23 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu