News

Friday, March 15, 2013

Three hundred and Fifty-Nine Students Named to Dean’s List for Fall 2012

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                      3/15/2013

         PENDLETON --- Three hundred and fifty-nine students have been named to Tri-County Technical College's Dean's List for fall 2012.

         To be eligible for the Dean's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 3.50 - 3.99; and cannot earn a "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

         Sheri Jean Ahrendt, Office Support Specialist; Neeha Zahra Ali, Associate in Science; Nicholas Charles Andrews, Radio and Television Broadcasting; James Fletcher Barnes, Mechatronics Technology; Devante Shabrai Bennett-Dotson, Automotive Technology; Lashonda Rae Brewton, Early Childhood Development; Alexis Jean Bryant, Associate in Arts; Justin Ray Bryant, Medical Laboratory Technology; Evan Campbell, General Engineerng Technology; Minnie Ruth Carter, Criminal Justice Technology; Randall Chase Christian, Mechatronics Technology; Kaitlyn Taylor Collins, Associate Degree Nursing; Chad Austin Culler, Associate in Science; Caleb Nathaniel Dawkins, Industrial Electronics Technology; Alexia Taylor Edmonds, Associate Degree Nursing; Nancy Caroline Edwards, General Studies; Claude E. Eudy, Mechatronics Technology; Stephanie Catherine Forrest, Associate in Arts; Jonathan Carlisle Fulmer, Management; Cassandra Lois Gaines, Medical Laboratory Technology; Tamara Jones Galloway, Management; Amy Leah Gilstrap, Administrative Office Technology; Hettie Jewel Goodin, Management; Robyn Lynn Hale, Medical Laboratory Technology; Freeman Whit Hamilton, Industrial Electronics Technology; Joey Duane Hanks, Computer Technology; Brittney Bolding Harbin, Associate Degree Nursing; Julia Kristina Harrison, Administrative Office Technology; Catherine Hart Haynes, Associate in Science; Andrea Denise Humphrey, Early Childhood Development; Whitney Elizabeth Hunter, Medical Laboratory Technology; Chandler Marie Isom, University Studies; Jennifer Elizabeth James, Early Childhood Development; Jamison S. Jones, Computer Technology; Travis O'Brian Knighton, Mechatronics Technology; Melissa Lynn Ligeikis, Associate in Arts; Aneeka Shaheen Malik, Associate in Arts; Amanda Marie Marthaller, Mechatronics Technology; Holly Jean Mathis, Associate in Arts; Dustin Craig McConnell, Industrial Electronics Technology; Susan Patricia McDonald, Associate in Science; Robby Paul Meredith, Associate in Arts; Amelia Pieper Meredith, Radio and Television Broadcasting; Lesley Anne Michael, Mechatronics Technology; Leah Danielle Mosqueda, Associate Degree Nursing; Kathryn Jane Nix, Pre-Pharmacy; Paul Bradley O'Leary, Mechatronics Technology; Matthew Allen Parido, General Engineerng Technology; Karen Fawna Pitzer, Associate in Science; Brandon Thomas Popham, Mechatronics Technology; Frederick Angel Ramos, Computer Technology; George Lee Redding, Mechatronics Technology; Timothy Derrick Richey, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Dantonio Terrell Robinson, Mechatronics Technology; Lisa Nicole Simmons, Accounting; Justice Rashad Sims, Radio and Television Broadcasting; Kristi Nicole Sizemore, Early Childhood Development; Ryan S Sloan, Radio and Television Broadcasting; Matthew Liggins Smith, Associate in Science; Anthony Blake Stallings, Associate in Arts; Frances Maria Stallings, Associate in Arts; Stephen Ray Stutts, Associate Degree Nursing; Megan Diane Terrell, Mechatronics Technology; Emily Mckenzie Tucker, Associate in Arts; Gregory West Vieau, Associate in Science; Katelyn Louise Warhola, Associate in Arts; Ashley Cornwall Watts, Associate Degree Nursing; Justin Brian Whitfield, Welding Technology; Britni Michele Wright, Accounting; and Summer Megan Wright, Expanded Duty Dental Assisting

FROM BELTON:

         Shana Dawn Allen, Associate Degree Nursing; Dustin Sean Goodson, Associate in Arts; Cayla Denise Gunter, Associate in Arts; Kevin Michael Harris, Mechatronics Technology; Taylor Anne Madden, Veterinary Technology; Tyler Grant McGill, Industrial Electronics Technology; Maria Cecilia Rouse, Accounting; Savannah Rae Shaw, Radio and Television Broadcasting; Mark Anthony Waldon, Welding Technology; and Russell Brent Wilbanks, Machine Tool Technology

FROM HONEA PATH:

         Sarah Renee Dunlap, Associate in Science; and Janie Louise Hendricks, Management

FROM IVA:

         Valerie Nicole Burnworth, Administrative Office Technology; Robert William Compton, Computer Technology; Brandon Lee Fortner, Associate in Arts; Forest Anthony Grice, Associate in Arts; Michael Charles Jones, Mechatronics Technology; Christopher James Langer, Computer Technology; Michael Corey Alan Langer, Mechatronics Technology; Anna Victoria McCallum, Associate in Science; Mason Palmer Smith, Criminal Justice Technology; and Dwight Blake Whitfield, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology

FROM PENDLETON:

         Lamyaa Saeed Alqarni, Computer Technology; Bry Hunter Anderson, Industrial Electronics Technology; John Ernest Berkeley, Associate in Arts; Graeme Terrance Moon, Associate in Arts; William Alvin Nimmons, Welding Technology; Bonnie Jean Pitzer, Accounting; William Austin Saylor, Associate in Science; Brian Emanuel Sims, Mechatronics Technology; and Darnell Winters, Mechatronics Technology

FROM PIEDMONT:

         William Russell Tittle, Associate in Science; Jordan Merck Tripp, Associate in Arts; and Earl Michael Watford, Associate in Science

FROM SANDY SPRINGS:

         Whitney Lauren Carlton, Associate Degree Nursing

FROM STARR:

         Scott Jerome Fisher, Mechatronics Technology; Jacob Paul Hewell, Associate in Science; and Tyler Cole Hilley, Engineering Graphics Technology

FROM TOWNVILLE:

         Angella Rose Gilbert, Accounting; and Alexandria Reed Hardin, Associate in Arts

FROM WILLIAMSTON:

         Angela Erin Bouchillon, Industrial Electronics Technology; Sarah Ellen Franco, Radio and Television Broadcasting; Chelsey Lavonne Ragsdale, Administrative Office Technology; and Zachary Nathaniel Sahms, Criminal Justice Technology

 

OCONEE COUNTY

FROM FAIR PLAY:

         Christopher Paul Avery, Machine Tool Technology; Timothy Brian Carter, Radio and Television Broadcasting; and Racheal Ann Elizabeth Freeman, Associate Degree Nursing

FROM SALEM:

         Jacob Riley Campbell, Industrial Electronics Technology; Caleb Nathaniel Grogan, Industrial Electronics Technology; Jordan Nicole Hall, Engineering Graphics Technology; and Casey Allen Metz, Radio and Television Broadcasting

FROM SENECA:

         Ashlund Brettel Billingsley, Management; Alexandra Nichols Bumgardner, Associate in Science; Casey James Burton, Associate in Science; Samantha Kay Bushika, Early Childhood Development; Christine Susan Cain, Associate Degree Nursing; Johnny Wayne Capps, Associate in Arts; Stephanie Christian Carter, Radio and Television Broadcasting; Robert Hudson Chasteen, Management; Paul J. Curley, Mechatronics Technology; Melina Melissa Guerra-Rodelo, Accounting; Kody Vaughn Hanvey, Associate Degree Nursing; Kelly Corrine Holbert, Associate in Arts; Forrest Anthony Hughes, Mechatronics Technology; Rikayla  Johnson, Industrial Electronics Technology; Matthew Ray Joyner, Associate in Arts; Madison Camille Kay, Associate Degree Nursing; Lauren Eugenia King, Associate in Arts; Alexander Dale Kokay, Industrial Electronics Technology; Jyothi  Malyala, Pre-Pharmacy; Hannah Marie Massey, Associate in Arts; James Dylan McCall, Associate Degree Nursing; Michael Lee McDaniel, Associate in Science; Richard Domenic Metcalf, Mechatronics Technology; Parker Garrison Moon, Associate in Science; Jeremy Lane Moore, Mechatronics Technology; Jessie Lyn Negro, Associate in Science; Laurence Lempriere Prince, Associate in Arts; Christopher Michael Raleigh, Criminal Justice Technology; Andrea Michelle Rankin, Associate in Science; Graham Lee Ridley, Associate in Science; Savannah Danielle Roberts, Veterinary Technology; Stephanie Marie Robinson, Practical Nursing; Hazel Odaly Romero, Radio and Television Broadcasting; Abigail Michele Sanders, Associate in Arts; Benjamin Tyler Sanders, Associate in Science; Barbara Ellen Smith, Early Childhood Development; Jason Daniel Starnes, Mechatronics Technology; David Eric Stine, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Debbie J Strickland, Practical Nursing; Glenda Elaine Thoma, Transition Nursing; Jessica Nicole Twiggs, Associate Degree Nursing; and Taurean Shauntrell Wilson, Welding Technology

FROM WALHALLA:

         Nicole Marie Bailey, Management; Tabitha Leigh Crunkleton, Administrative Office Technology; Samantha Marie Donna, Radio and Television Broadcasting; Madison Ashley Harvey, Associate in Arts; Gladys Laverne McCoy, Administrative Office Technology; Michael Allen Smith, Criminal Justice Technology; and Sarah Gabrielle Young, Associate in Arts

FROM WEST UNION:

         Evan Hunter Brown, Associate Degree Nursing; Anne Marie Crawford, Veterinary Technology; Chris Lee Heffner, Machine Tool Technology; Mitch A. VanSickle, Management; and Bethany Anne Wooten, Associate in Science

FROM WESTMINSTER:

         Bailee Montgomery Brock, Associate Degree Nursing; Erica Michelle Duran, Radio and Television Broadcasting; Kimberly Logan Fincannon, Associate Degree Nursing; Jaimie Arlene Fogarty, Administrative Office Technology; Roger  Ruszkowski, Computer Technology; Samuel Jackson Scott, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; and Zachary Ty Wilson, Criminal Justice Technology

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

         Colin C Allan, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Justin Taylor Ashley, Associate in Arts; Jeremy Matthew Beacham, Industrial Electronics Technology; Samual Patton Corley, General Engineerng Technology; Benjamin Charles Dobson, Veterinary Technology; Brooke Ellyn Donald, Associate Degree Nursing; Jeffrey Scott Dove, Management; Matthew Scott Duncan, Associate in Arts; Ashley Ann Gillespie, Associate in Science; Whitney Taylor Hawkins, Associate Degree Nursing; Kiaundria Latasha Hicks, Accounting; William Floyd Jones, Computer Technology; Robert Quin Magee, Mechatronics Technology; Christopher Joel Miles, Machine Tool Technology; Katelyn Marie Moreland, Administrative Office Technology; Carrie Lynn Morgan, Criminal Justice Technology; Marlene L. Olvera Lomeli, Associate Degree Nursing; Matthew Isham Owens, Associate in Science; Miranda Rose Oxner, Practical Nursing; Tyler Nicole Pugh, Early Childhood Development; Alex Michael West, Associate in Arts; Diane Lynn Wilson, Associate in Science; and Brian James Young, Associate in Science

FROM CLEMSON: 

         Sallie Ann Bishop, Administrative Office Technology; Aaron Mitchell Crawford, Computer Technology; Luther Traywick Duffie, Welding Technology; Abigail Joy Johnson, Veterinary Technology; Seth Lee Monroe, Industrial Electronics Technology; Tulsi Patel, Associate in Arts; Sean Foster Sobota, Associate in Arts; Brittany Noel Spearman, Management; Austin Erhard Temples, University Studies; Douglas Stephen Thurston, Management; Felix Anthony Wilson, Radio and Television Broadcasting; and Dustin Lee Yorty, Welding Technology

FROM EASLEY:

         Ruth Arnold, Associate Degree Nursing; Natasha Jeanine Batson, Associate Degree Nursing; Hope Leanne Bayne, Associate in Arts; Ann Rebecca Bernhard, Associate in Arts; Joshua Borm, Radio and Television Broadcasting; Courtney Lee Bridges, Associate Degree Nursing; Juanita Michelle Brown, Associate Degree Nursing; Nicole Brittany Clemmons, Associate Degree Nursing; Lucas Alan Cox, Industrial Electronics Technology; Zachary Donald Crumbaker, Welding Technology; Cody Dennis Crumpton, Industrial Electronics Technology; Elizabeth Marie Dannelly, Associate in Science; Jaimie Marie Dengler, Administrative Office Technology; John David Hawkins, Machine Tool Technology; Anthony Donald House, Computer Technology; Dominic Anthony Inigarida, Associate in Science; Stephen Garrett Jordan, Associate in Arts; Jillian Marie King, Early Childhood Development; Erica Dannielle Kircher, Associate Degree Nursing; Brianna Alexis Meade, Associate Degree Nursing; Samuel Lance Merck, Heating, Ventilation,  and Air Conditioning Technology; Keith Alan Moreland, Medical Office Specialist; Summer Nikole Morgan, Mechatronics Technology; James Tanner Riley, Criminal Justice Technology; Joshua Brian Roberts, Industrial Electronics Technology; Taylor Christian Ryals, Associate Degree Nursing; Teresa  Siders, Practical Nursing; Shaqueal Rashad Dantrell Smith, Industrial Electronics Technology; Katherine Elizabeth Stewart, Associate in Arts; Michael Edward Swafford, Welding Technology; Dustin Jack Thomas, Criminal Justice Technology; Justin Harold Thompson, Machine Tool Technology; Christopher Allen Turner, Computer Technology; Mischelle Dianne Weidman, Criminal Justice Technology; Philip C. Weidman, Management; and Kathryn Taylor White, Associate Degree Nursing

FROM LIBERTY:

         Kelly Anne Aaron, Medical Office Specialist; Nicholas Andrew Alexander, Computer Technology; Jared Avery Burgess, General Engineerng Technology; Ashley Marie Chadwick, Accounting; Cole Ray Chapman, Industrial Electronics Technology; Haley Chapman, Associate Degree Nursing; Caitlyn Noel Duncan, Associate in Science; Richard Arlin Everett, Machine Tool Technology; Casandra Kai Gahm, Accounting; Andre Junior Gambrell, Mechatronics Technology; Grady Franklin Kelley, Practical Nursing; Kayla Ann Mauldin, Medical Office Specialist; Randall Shane McAlister, Management; Shane Michael Meeks, Radio and Television Broadcasting; Bryan Chase Owen, General Engineerng Technology; Christopher William Powers, Associate in Science; Justin Zachery Smith, Industrial Electronics Technology; and Joel Daniel Wynn, Associate in Science

FROM PICKENS:

         Erica Danielle Barber, Administrative Office Technology; Joseph Dale Barton, Computer Technology; Haley Marie Brezeale, Administrative Office Technology; Courtney J. Brink, Associate in Arts; Tyler Jacob Bryant, Associate in Arts; Donald Berry Burgess, Mechatronics Technology I; Brandon Dakota Couch, Industrial Electronics Technology; Stephanie Nicole Greene, Medical Laboratory Technology; Braydan Cheree Keasler, Veterinary Technology; Amanda Eades O'Neal, Accounting; Kaley Amanda Powell, Criminal Justice Technology; and Kaci Brooke Wagler, Associate Degree Nursing

FROM SIX MILE:

         Nicole Marie Downs, Associate Degree Nursing; Meredith Jean Hains, Veterinary Technology; Bettie Kathleen Hudson, Associate in Science; Rose Marie Maloney, Human Resource Specialist; Alexander Michael McCoy, Industrial Electronics Technology; Elizabeth Jessi Lou Whitlock, Associate in Arts; and Caryn Rae Yeager, Accounting

FROM SUNSET:

         Andrew Michael Borden, Criminal Justice Technology; Taylor Renee Golden, Accounting; Jeremiah Dale Kanea, Industrial Electronics Technology; Bailey Louise Pittard, Associate in Science; and Dorothy Lynn Warren, Associate Degree Nursing;

OUT OF COUNTY:

FROM ABBEVILLE:

         Austin James Callaway, Mechatronics Technology; and Angela Kay Sanders, Associate Degree Nursing;

FROM AIKEN:

Kylee Breann Denardo, Associate in Science

FROM BAMBERG:

David Brabham McCully, Associate in Science

FROM BUFFALO:

Daniel Tyler Grady, Mechatronics Technology

FROM CAMDEN:

Amber Grace Jackson, Associate in Arts

FROM CHAPIN:

Charles Justin Edwards, Associate in Science; Brandon Michael McCartha, Associate in Science; and Nathaniel Robert Welsh, Associate in Science

FROM CHESNEE:

Daniel Steven Conway, Associate in Science

FROM CLOVER:

Jacqueline Rose Shubert, Associate in Arts

FROM COLUMBIA:

Eliza Lee Lowry, Associate in Arts

FROM FLORENCE:

Lauren Rebekah Kirven, Management

FROM FORT MILL:

Allison Devonn Peck, Associate in Science

FROM FOUNTAIN INN:

Joshua Andrew Dillard, Associate in Science

FROM GRANITEVILLE:

Brooke Morgan Broome, Associate Degree Nursing

FROM GREENVILLE:

Lauren Taylor Batson, Veterinary Technology; Christopher Eric Beeson, Associate in Science; Samer Zoheir Jridi, Associate in Science; David Robert Pollard, Associate in Science; and Angela Brittany Wilson, Associate in Arts

FROM GREENWOOD:

Hannah Wilkes Crawford, Associate in Arts

FROM GREER:

Taylor Nicole Arney, Associate in Science; Tyler S Bartel, Associate in Arts; Sara Margaret Gilbert, Veterinary Technology; Sarah Nicole Hobbs, Associate in Science; Alyssa Paige James, Associate in Science; and Brandon Mathew Reese, Associate in Science

FROM HEMINGWAY:

Robert Vanallen Avant, Radio and Television Broadcasting

FROM HODGES:

Cory W Nickles, Management

FROM IRMO:

Levi David Leslie, Associate in Arts

FROM LEXINGTON:

Mary Allison Carpenter, Associate in Arts; John Theodore Nissen, Associate in Science; and Jonathan Michael Rypkema, Associate in Science

FROM LYMAN:

Eric Jordan Lamb, Associate in Science

FROM MAULDIN:

Kenneth Norman Hyneman, Associate in Science

FROM MONETTA:

Jason Chapman McKay, Welding Technology

FROM MOORE:

Margaret Carley Brummett, Associate in Science; and Emily Grace Yarbrough, Associate in Arts

FROM MT. PLEASANT:

Matthew Tyler Murdock, Associate in Science; and Austin L. Smith, Management

FROM MULLINS:

William Satcher Bell, Criminal Justice Technology

FROM ORANGEBURG:

Elizabeth Grace Moore, Associate in Science

FROM PAULINE:

Austin Eli Payne, Management

FROM PINOPLIS:

Brittany Christine Sparks, Associate in Science

FROM SALLEY:

Alfred Banks Camp, Associate in Arts

FROM SHARON:

Jacob Eugene Ramsey, Industrial Electronics Technology

FROM SIMPSONVILLE:

Jacob Scott Bartell, Associate in Science; Margaret Paige Cowley, Associate in Science; Charles Keith Hansley, Associate in Arts; and Andrew Michael Kohl, Associate in Science

FROM ST. MATTHEWS:

Jared Walton Watts, Associate in Arts

FROM SUMMERVILLE:

Chase Andrew Goodwin, Associate in Science

FROM TAYLORS:

Ethan John Sullivan, Associate in Science

FROM TEGA CAY:

Kendall Lynn Wright, Associate in Arts

FROM TRENTON:

Ryan Patrick Burns, Welding Technology

FROM YORK:

William Reid Good, Associate in Arts; and Ryan Douglas Long, Associate in Science

OUT OF STATE

FROM BROOMFIELD, CO:

Rebecca Bryn Looney, Associate in Science

FROM DEWEY ROSE, GA:

Misty Summerour Perkins, Associate Degree Nursing

FROM HARTWELL, GA:

Brittany Leigh Bailey, Associate Degree Nursing

FROM KENNESAW, GA:

James Michael Birchfield, Associate in Arts

FROM BREVARD, NC:

Mindy Alicia Akin, Administrative Office Technology

FROM WAXHAW, NC:

Joey Anthony Costa, Associate in Arts

-30-

Oncology Nurse Says Tri-County Classes Prepared Him for Second Bachelor’s Degree

Apr 22 Read More

Tri-County Technical College Commission Elects Officers

Apr 22 Read More

Veterinary Technology Adoption Day is April 23

Apr 16 Read More

Alcohol and Other Drug Awareness "SAFE, Not Sorry" Summer Party (4/23/2014)

Apr 23 Read more

CU Advising Spring Semester (4/23/2014)

Apr 23 Read more

Alcohol and Other Drug Awareness "SAFE, Not Sorry" Summer Party (4/24/2014)

Apr 24 Read more

Connect to College Overview Sessions (4/24/2014)

Apr 24 Read more

Last day of class (Session A) (4/25/2014)

Apr 25 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu