News

Thursday, September 22, 2016


Three Hundred and Thirteen Students Named to Dean’s List for Spring 2016

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                       7/14/2016

           PENDLETON --- Three hundred and thirteen students have been named to Tri-County Technical College's Dean's List for spring 2016.

To be eligible for the Dean's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 3.50 - 3.99; cannot earn a "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below.

Based on information at the close of Spring 2016 term, the following individuals met the requirements for Dean's List.

Anderson County

FROM ANDERSON:

Nour Ziad Abazid, Associate in Arts; Jacalyn M. Barry, Associate in Science; Chayce Ryan Brock, Media Arts Production; Madison Elizabeth Broome, Nursing; Ceairra Leqeshia Burden, Criminal Justice Technology; Marcus Steele Burriss, Associate in Science; Ka Chun  Cheung, Associate in Science; Mark N. Cowley, General Technology - Mechatronics; April Marie Evans, Criminal Justice Technology;  Sandra Yesenia Farmer, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Timothy Grant Farmer, Associate in Science; Cameron Thomas Fennell, Industrial Electronics Technology; Christopher Thomas Foster, Management; Bailey Addison Goss, Criminal Justice Technology; Samuel David Griffith, Associate in Arts; David Daniel Gue', General Technology - Mechatronics; Ashley Michelle Haynes, Nursing; Sadie Nicole Hickman, Criminal Justice Technology; Ashton Nicole Hill, Associate in Arts; Lauren Elizabeth Hodge, Medical Assisting; Lea Marie Hoey, Practical Nursing; Haley Ashton Jordan, Nursing; David S. Kharkiv, Associate in Arts; Brent Hayden Kinley, Associate in Arts; Gabriela  Lacouture, Associate in Arts; Joseph Collins Lee, Associate in Science; Ashley Ann Lollis, Management; Michael Ryan Maness, Computer Technology; William Lucas Martin, General Engineering Technology; Eddie Dale Mattison, Media Arts Production; Jonathan Blake McClellan, General Technology - Mechatronics; Dylan W. McCullough, Associate in Science; Brian Mark Melancon, Nursing; Jacqueline Ann Mock, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Kennedie Anna Pike, Criminal Justice Technology; Madison Victoria Rizk, Associate in Science; Elizabeth Jane Sanders, General Technology - Early Childhood Development; Emily Logan Shook, Associate in Science; Austin David Sisco, Associate in Science; Gregory David Skipper, General Engineering Technology; Megan Renee Smith, Management; Jay Scott Trotter, General Technology - Mechatronics; Crystal Marie Wade, General Technology - Early Childhood Development; Alexandrea Skylar White, Media Arts Production; and Jesse James Whitfield, Computer Technology

FROM BELTON:

Jedidiah Dalton Call, General Engineering Technology; Gary Wayne Garland, Manufacturing Management and Leadership; Bentley Marie Glenn, Associate in Science; Olivia Kimberly Herron, Associate in Arts; Andrew Kyle Major, Industrial Electronics Technology; Alexis Celene McAlister, Veterinary Technology; Joshua  Norris, Industrial Electronics Technology; and Tiffany Leanne Thompson, Administrative Office Technology

FROM HONEA PATH:

Cynthia Lorraine Ownbey, Associate in Science

FROM IVA:

Malic Thomas Anderson, Associate in Arts; Callie Virginia Anne Chancellor, Industrial Electronics Technology; Preslie Brooke Hall, Associate in Science; Nickolas Shon Harper, Associate in Arts; Glen Eugene McElreath, Associate in Arts; Landon Michael McMillion, General Technology - Mechatronics; and Cory Seath Rice, General Technology - Mechatronics

FROM PELZER:

Paige Noelle Callahan, Associate in Arts; and Micah James Courtney, Associate in Science

FROM PENDLETON:

Greyson Holder Galloway, Associate in Science; Hannah Noel Hendrix, Administrative Office Technology; Evan Andrew Mauch, Associate in Arts; Casey Taylor Nix, Accounting; Matthew Mahood Reynolds, Manufacturing Management and Leadership; Jonathan Dwyane Wardlaw, Industrial Electronics Technology; and Tiffany  Yeomans, Nursing

FROM PIEDMONT:

Francis Edward Anderson, Nursing; Cristina Leigh Colombo, General Engineering Technology; Bryce Duane O'Neill, Associate in Science; Donald Lee Overlock, Computer Technology; and Austin Patrick Thompson, Computer Technology

FROM STARR:

Joshua Brooks Brewer, General Technology - Mechatronics; Analissa Marie Hoskins, Management; Lauren Emily Hunsinger, Associate in Science; Victoria Ashley Southerland, Associate in Science; Whitney Heather Wood, Veterinary Technology; and Kenneth Ryan Young, General Technology - Mechatronics

FROM TOWNVILLE:

Taylor Lee Cansler, Computer Technology; Paige J. Golson, Associate in Arts; Jaden Desco Humphries, Industrial Electronics Technology; and Leah N. Jackson, Associate in Science

FROM WILLIAMSTON:

Tyler B. Ferguson, Associate in Science; Jacob Ellison Ford, Associate in Science; and Austin Chad Haulbrook, General Technology - Mechatronics

Oconee County

FROM MOUNTAIN REST:

Haley Rae Keaton-Wilbanks, Associate in Arts

FROM TAMASSEE:

Lisa Marie Sanders, Administrative Office Technology - Medical Emphasis

FROM SALEM:

Caleb Nathaniel Grogan, Associate in Science; Meagan Brooke McMahan, Associate in Science; and April Alexa Olthaus, Medical Laboratory Technology

FROM SENECA:

Kayse Nicole Adair, Criminal Justice Technology; KayDee  Burgess, Computer Technology; Darlene Gwendolyn Butts, Computer Technology; Leslie Brown Crocker, Administrative Office Technology; Zachary Stephen Eicher, Associate in Science; Joshua Scott Entsminger, Associate in Science; Jayde  Givens, Computer Technology; Ralph A. Gladden, General Technology - Mechatronics; Jacob Quentin Lehmann, Associate in Arts; Josiah Kendrick Lord, Management; Pamela Kasey Moore, Associate in Science; Shane Brady Morton, General Engineering Technology; Rachel A. Myers, Associate in Arts; Blaze Alexander Nelson, Associate in Arts; Andreas N Satterfield, Associate in Science; Phillip Kennedy Scott, General Technology - Mechatronics; and Brooklyn Summer Winchester, Associate in Science

FROM WALHALLA:

Savannah Autumn Cassell, Nursing; Diana Figueroa, General Tech - Pre-Pharmacy; Alejandro  Sosa, General Technology - Mechatronics; and Chloe Elizabeth Watts, Veterinary Technology

FROM WEST UNION:

Alex Franklin Briley, Automotive Technology

FROM WESTMINSTER:

Katelyn Hope Ausborn, Associate in Arts; Tracie J. Barlow, Associate in Science; Kasalyn Hope Bryson, General Technology - Early Childhood Development; Jared Chase Davis, CNC Programming and Operations; Peter E. Dorsey, General Technology - Mechatronics; Hanna Leigh Gibson, Associate in Science; Katie Denise Holbrooks, Associate in Science; Kadalynn Grace Morton, Associate in Arts; Fawn Rhonda Pearson, Administrative Office Technology; Tristan Patrick Penton, General Technology - Welding; and Sarah Elizabeth Shirley, Associate in Science

Pickens County

FROM CENTRAL:

Sandibel  Aguilar, Associate in Arts; Danielle Lee Baker, Associate in Arts; Gabrielle Sheree Brown, Associate in Science; Haylee Elizabeth Chapman, Management; Joshua Ramsey Rollins, General Engineering Technology; Wyatt Jeffcoat Rucker, Associate in Science; and Kristopher Chance Saylors, Associate in Arts

FROM CLEMSON:

Jacob Neal Alexander, Associate in Science; Amanda Elizabeth Anderson, Associate in Science; Thomas Alan Eitenmiller, Associate in Science; and Caroline Elise Smith, Associate in Science

FROM EASLEY:

Jon Colin Blalock, Associate in Science; Abby D. Bridges, Associate in Science; Misty Vanessa Chandler, Industrial Electronics Technology; John Roland Cobb, Associate in Arts; Betty Ann Kaitlynn Ferguson, Associate in Arts; James Eugene Fish, Media Arts Production; Marcelo Jose Flores, General Technology - Welding; Cameron Austin Galloway, Media Arts Production; Dennis Kendall Hines, CNC Programming and Operations; Alicia Ann  Holbert, Nursing; Ryan K. Holcombe, Media Arts Production; Sebastian Anton Jug, Industrial Electronics Technology; Haley Christine Long, Nursing; Andrea L. Mullinax, Accounting; Caleb Alexander Nelson, Industrial Electronics Technology; Sarah Danielle Perry, Practical Nursing; Sterling Noel Blue Saldana, Associate in Arts; Ellison Kendrick Stancil, General Engineering Technology; Gary Lee Street, Associate in Science; Nicholas M. Weyman, Associate in Science; Elizabeth Joy Wilson, Nursing; Terrika Laresha Witherspoon, Associate in Arts; Austin Dale Youngblood, Associate in Science; and Kirstyn L. Zimmer, Veterinary Technology

FROM LIBERTY:

Evan David James, General Technology - Mechatronics; Jordan Marc Lee, Industrial Electronics Technology; Austin James Metcalf, Associate in Science; Virginia Halie Nalley, Management; Maegan Cheyanne Pilgrim, Associate in Arts; Courtney Rose Ray, General Technology - Early Childhood Development; Elizabeth Marie Schreffler, Associate in Arts; Savannah Rose Swaney, Nursing; and Maximiliano Garcia Zambrano, Management

FROM NORRIS:

Logan Thomas Edgar, Criminal Justice Technology; and Dylan Steve Herd, Automotive Technology

FROM PICKENS:

Teresa Dawn Acuff, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Austin Cody Breazeale, CNC Programming and Operations; Halley Denise Brown, General Technology - Early Childhood Development; Jason Brian Edens, Industrial Electronics Technology; Dylan Jackson Pilgrim, Associate in Science; Tyler Jared Stockton, Media Arts Production; and Jordan Alexis Valentin, Nursing

FROM SIX MILE:

Steven Hoke Durham, General Technology - Mechatronics; Avery Holder, Computer Technology; Victoria Ann Lipetri, Nursing; and William Richard Masters, General Technology - Mechatronics

FROM SUNSET:

Melodie Renee Broom, Associate in Science

Out of County

Abbeville:

Felicia Rene Edwards, General Technology - Early Childhood Development

Aiken:

Evan M. Boddy, Associate in Science; Emily Ann Brackett, Associate in Arts; Kara Michelle Dixon, Associate in Science; Joseph T. Kass, Associate in Science; and Emily M. Koger, Associate in Arts

Batesburg:

Alice K. Harrison, Associate in Science

Beaufort:

Brynna Carson Ferry, Associate in Science

Bethune:

Colt Gainey, Associate in Arts

Bowman:

Katherine O. Wimberly, Associate in Science

Branchville:

Brittany R. Hess, Associate in Science

Chapin:

Nancy Broadwell, Associate in Arts; Andrea Heather Dominick, Associate in Arts; and Jacob Douglas Kea, Associate in Science

Charleston:

Joyce Peyton Sasnett, Associate in Arts

Columbia:

George D. Crow, Associate in Science; Macy L. Morrow, Associate in Arts; Hannah Megan Rudman, Associate in Science; Ashanti Samuel Thomas, Associate in Arts; Arius Levert Thomas, Associate in Science; Emily Kaye Turbeville, Associate in Science; and Alexander K. Wessinger, Associate in Science

Cross Hill:

Robert Hollingsworth Williams

Elgin:

Blakeley E. Yandle, Associate in Science

Florence:

William Mactaggart Gandy, Associate in Science; Carleen Elizabeth Moore, Associate in Arts; Zachary S. Tanner, Associate in Arts; and Steven L. Younginer, Associate in Science

Fort Mill:

Braxton Cooper Bishop, Associate in Science; Dean Mcintyre Brindle, Associate in Science; Kylie Faith Nestor, Associate in Science; Ethan J. Nichols, Associate in Science; and Emily Carol Wyndham, Associate in Science

Gaffney:

Kaeley S. Swofford, Associate in Arts

Goose Creek:

Andrew Sebastian Dodson, Associate in Science; and Andrew L. Nico, Associate in Science

Greenville:

Veronica Alcantar, Nursing; Audrey A. Kapp, Associate in Arts; Mary G. Mack, Associate in Arts; Colby Bryant Miller, Associate in Science; and Jackson J. Weede, Associate in Arts

Greenwood:

Ashtyn T. Kinney, Associate in Science

Greer:

Cameron B. Antley, Associate in Arts; Matthew Baxley, Associate in Science; Carly C. Chapman, Associate in Arts; Austin T. Corn, Associate in Science; Payton Nicole Dixon, Associate in Science; Joseph W. Gunst, Associate in Science; Jacob L. Higginbotham, Associate in Science; Morgan Anne Hindman, Associate in Arts; Charles M. Miller, Associate in Science; Tyler C. Senn, Associate in Science; and Mark A. Thompson, Associate in Arts

Hanahan:

Sarah Elizabeth Chandler, Associate in Science; Jamie C Courtney, Associate in Science; and Haley S. Dawson, Associate in Arts

Hartsville:

Joshua Aaron Burr, Associate in Science; and Brooks Haley, Associate in Arts

Holly Hill:

Bailey James Boddorf, Associate in Science

Indian Land:

Kristin Lee Carpenter, Associate in Arts

Inman:

Nathaniel T. Yaggie, Associate in Science

Irmo:

Bennett M. Blanton, Associate in Science; Johanna Davis, Associate in Arts; and Kendall H. Potter, Associate in Science

Johnston:

Charles G. Cornwell, Associate in Science

Lexington:

Andrea Elizabeth Bowles, Criminal Justice Technology; Kathryn O. Cherup, Associate in Science; Kelsi Rae Fringer, Associate in Science; Sarah E. Moore, Associate in Science; and Brandon P Weeks, Associate in Arts

Lugoff:

Hunter Reid Worthington, Associate in Science

Marietta:

Mallory Yandle Bowers, Medical Assisting

Marion:

Catherine M. King, Associate in Arts

McBee:

Riley Lane Price, Associate in Science

Moncks Corner:

Aaron Patrick Grant, Associate in Science; and Tyler Blake Wright, Associate in Science

Mount Pleasant:

Rachel M. Brantley, Associate in Science; Anna C. Cercopely, Associate in Arts; Charles Donahoo Goolsby, Associate in Science; Robert B. Mcadams, Associate in Science; Hugh Locke McNair, Associate in Arts; Christopher Charles Shimakonis, Associate in Science; Tradd Logan Tobin, Associate in Arts; and Steven G. Wilkins, Associate in Science

North Augusta:

Haley G. Fulmer, Associate in Arts

Pamlico:

Joshua Bryan Martin, Associate in Science

Pawley's Island:

Daniel Lindvall Bierman, Associate in Science; Shea Joesph Burke, Associate in Arts; Madison Claire Homnick, Associate in Science; Lydia W. Krask, Associate in Science; and Haley Jean Mcneese, Associate in Arts

Orangeburg:

Ravi Rasiklal Patel, Associate in Arts; and Phillip Allen Tyler, Associate in Arts

Pomaria:

Zachary R. Bowers, Industrial Electronics Technology

Pinoplis:

Byron Chestnut Rodgers, Associate in Arts

Rock Hill:

John T. McCamy, Associate in Science; Christopher Ryan Taylor, Associate in Arts; and Rebekah Elizabeth Watts, Associate in Science

Simpsonville:

Scott M. Carlow, Associate in Science; Evan M. Dameron, Associate in Science; Joseph T. Ellis, Associate in Science; Madison I. Humphrey, Associate in Science; Haley Marie Penland, Associate in Science; Erica Nicole Smoak, Associate in Arts; Joshua A. Strickland, Associate in Science; and Katie C Tuten, Associate in Science

St. Matthews:

Jackson Kenneth Fleming, Associate in Science

Spartanburg:

Sylvia K. Rohlman, Associate in Arts

Summerville:

Meghan A. Bridgeman, Associate in Arts; Brian D. Gillens, Associate in Arts; and Daniel Elijah Halliman, Nursing

Sumter:

Thomas Sandberg McGinnis, Associate in Science

Taylors:

Kaylee N. Cook, Associate in Arts; Vanessa Negrete, Associate in Arts; Michael B Urueta, Associate in Science; and Bailey Madison Walker, Associate in Science

Tega Cay:

David J. Elms, Associate in Science

Travelers Rest:

Abrianna Nichole Hill, Associate in Arts

Walterboro:

Joshua Deandre Roberts, Associate in Science

Out of State

Cartersville, GA:

Madison A. Friedrich, Associate in Arts

Tybee Island, GA:

Savanna Marie Gallup, Associate in Science

Attleboro, MA:

Kim Runey, Associate in Arts

Huntington Station, NY:

Krisitna Marie Mazzola, Associate in Science

Davidson, NC:

Collin M. Griggs, Associate in Science

Flat Rock, NC:

Kristen A. Carter, Associate in Arts

Norwood, NC:

Kattie Joyce Tyson, Associate in Science

Doylestown, PA:

Brian Wick, Associate in Science

Mechanicsburg, PA:

Carey A. McLaughlin, Associate in Arts

-30-

 

HVAC Named Advisory Committee of the Year

Read More

Surgical Technology Graduates Report Perfect Score on Exam

Read More

Navy Veteran Graduates Debt Free; Transfers to Clemson

Read More

SGA Meeting @ PC (9/25/2017)

Sep 25 Read more

Michelin Testing for Technical Scholars and full-time Reliability Technicians will take place on Sep (9/26/2017)

Sep 26 Read more

WONDERWOMAN! Mid-semster movie showing (9/26/2017)

Sep 26 Read more

Free Yoga session (9/27/2017)

Sep 27 Read more

SGA Meeting @ PC (10/2/2017)

Oct 2 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu