News

Wednesday, February 22, 2017


Three Hundred Students Named to Dean's List for Fall 2016

FOR IMMEDIATE RELEASE                                                                       2/20/2017

           PENDLETON --- Three hundred students have been named to Tri-County Technical College's Dean's List for fall 2016.

To be eligible for the Dean's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or higher; attain a GPA of 3.50 - 3.99; cannot earn an "F," "WF," or "U" grade for courses numbered 100 or below, or MAT 150 or ENG 150.

Based on information at the close of the Fall 2016 term, the following individuals met the requirements for Dean's List.

 

Anderson County

From Anderson:

Cason Hunter Alewine, General Technology - Mechatronics; Jennifer Rebecca Anderson, Manufacturing Management and Leadership; Melanie Marie Bradley, Management; Anna-Bradleigh Kim Brissey, Associate in Science; Kristian Elaine Broadwell, Associate in Arts; DeAngelo Yatil Brown, Media Arts Production; Cassidy Renee Brown, Associate in Science; Steven Lucas Bunton, General Technology - Mechatronics; Blake Sandifer Campbell, Associate in Arts; Kaytlin Mekel Clapp, Associate in Arts; Alicia N Clayton, Associate in Arts; Carol Rufila Cohron, Nursing; Cady Wilson Cole, Associate in Science; Kiana Briale Cromer, Computer Technology; Joshua Steven Cutlip, Management; Griffin Bennett Duffey, Associate in Arts; Johnie D. Ellis, CNC Programming and Operations; Makiya Tamara Fisher, Associate in Arts; Sophia Irina Ganahl, Associate in Arts; Ashleigh Nicole Garrison, Management; Zachary Cole Greer, General Technology - Welding; Rosanne Katherine Gusmus, Management; Bruce Edward Harper, General Technology - Mechatronics; Roger Dale Herron, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; Makonen Jarami Johnson, Veterinary Technology; Lauren Elizabeth Kappler, Associate in Arts; Mark Joseph Kravchuk, General Technology - Mechatronics; Ashley Elizabeth Leach, Associate in Arts; Andrew Jerald Lewis, Associate in Science; Christian Alan Macias, Associate in Arts; Logan Andrew Martin, Associate in Arts; Kirstie Holly Miles, Veterinary Technology; Perry David Neal, Associate in Science; Nathan Wesley Newton, Associate in Arts; Samuel A. Pierce, General Technology - Mechatronics; Mason Tyler Poole, Automotive Technology; Jeffery Dashawn Xavier Rhodes, Associate in Arts; Dylan Allen Rousey, Accounting; Alexus D. Sharp, Nursing; Garrett Reed Stone, Associate in Science; Harrison  Tucker, Associate in Science; Robin C. Vanegas, Pharmacy Technician; Hayley Brooke Walker, Associate in Science; Alexis Ann White, Nursing; and James Marshall Wilson, Associate in Arts

From Belton:

Kristopher Chevy Brock, General Technology - Mechatronics; Kylee B. Moody, Associate in Arts; Daken LaShon Swinger, Computer Technology; and Brooke Anlynn Wortman, Nursing

From Honea Path:

Tyler Klay Jacks, Media Arts Production

From Iva:

Damien Tyler Ashworth, General Engineering Technology; and Dylan Robert Potter, Criminal Justice Technology

From Pelzer:

Tanner Bryce Harbin, Nursing

From Pendleton:

Michael Dayne Chandler, General Technology - Mechatronics; Olivia Grace Hendrix, Nursing; Nathan Davis Melchers, General Technology - Mechatronics; Tandi Taneal Reese, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; and Matthew Mahood Reynolds, Manufacturing Management and Leadership

From Piedmont:

David Trent Ayers, Media Arts Production; Allison McKenzie Couch, Associate in Science; Joy L. Knight, Associate in Arts; Jewell M. Leonhardt, Associate in Science; Phillip Daniel Oxford, Associate in Science; Melissa Charlene Rice, Associate in Science; and Richard Cody Rose, Automotive Technology

From Starr:

Destiny Mikayla Arnold, Associate in Science; Joseph P. Copelan, General Technology - Mechatronics; and Ashlee B. Fuller, Associate in Science

From Townville:

Regan Danielle Davis, Associate in Arts; Tiffany M. Giles, Management; and Abbigail A. Patterson, Nursing

From Williamston:

Ryan Keith Nall, Associate in Science; and Andrew Cooper Olson, General Technology - Mechatronics

Oconee County

From Fair Play:

Adam Matthew Woodring, General Technology - Mechatronics

From Salem:

Russell Scott Alexander, General Technology - Mechatronics

From Seneca:

Dustin Lynwood Dillard, Automotive Technology; Hannah Renee Hendrick, Associate in Science; April Marie Meurer, Management; Hannah E. Pimlott, Associate in Science; Chantel Kisha Marie Reynolds, Nursing; Brittany Noelle Samons, Nursing; Taylor A. Smith, Associate in Science; and Jordan Elizabeth Williamson, Management

From Walhalla:

Lynn S. Addis, Nursing; Alaina Michelle Alderman, Veterinary Technology; Savannah Autumn Cassell, Nursing; Andrew Albert Harper, Media Arts Production; Alexis Taylor Shiverdecker, Associate in Arts; Madison Gloria Stegall, Criminal Justice Technology; and Richard Blake Young, General Technology - Mechatronics

From West Union:

Chase A. Wells, Associate in Arts

From Westminster:

Kurt Allen Brandon, Nursing; Kasalyn Hope Bryson, General Technology - Early Childhood Development; Taylor Nicole Butts, Criminal Justice Technology; Ethan Daniel Cobb, Automotive Technology; Hope Elisabeth James, Associate in Arts; Ethan Jared Marcengill, Computer Technology; Andrew Dean Martin, Associate in Science; Haleigh Jessica Jean Mullinix, Criminal Justice Technology; and Eric Wayne Rholetter, General Technology - Mechatronics

Pickens County

From Central:

Mohamed S. Elmehdawi, Associate in Science; Kaili Danielle Frazier, Expanded Duty Dental Assisting; Nina R. Mannis, Veterinary Technology; Stacey Lynn Morris, Nursing; William David Muchnick, Associate in Arts; Hunter Alexander Parrington, General Technology - Mechatronics; Victoria Abigail Shealy, Associate in Science; Kevin Edward Smith, Management; and Kaylee Summer Young, Associate in Science

From Clemson:

Claudia Culpepper, Associate in Arts; Emily R. Diersing, Associate in Arts; Taryn Elizabeth Farmer, Nursing; Ashley Francis Johnson, Associate in Science; Sarah Frances Reeves, Associate in Arts; Katherine Salpas, Veterinary Technology; and Zachary Calhoun Turpin, Associate in Arts

From Easley:

Aubrey G. Aiken, Associate in Arts; Mary Margaret Batson, Associate in Arts; John Hunter Brooks, General Technology - Mechatronics; Christian Levi Byrd, Management; Christopher Colby, Associate in Science; Ashley Hills Cook, Associate in Arts; Betsy Beckett Cook, Associate in Science; Bryce Dee Cotton, University Studies; Sierra Lynn Couchon, Industrial Electronics Technology; Aneri Pinak Desai, Associate in Science; Aaron Geoffrey Foster, Industrial Electronics Technology; Logan Breanna Hawkins, Associate in Science; Jessie E. Jenkins, Associate in Arts; Leilani  Lee, Nursing; Tiffany Nicole Lesley, Administrative Office Technology - Medical Emphasis; Laure Alexandra Marsceau, General Technology - Welding; Parker Alan Monteith, General Technology - Mechatronics; Abbigail Lyne Nahring, Associate in Arts; Preet S. Patel, Associate in Science; Andrew Stephen Petronis, General Technology - Welding; Corey Jackson Phelps, Associate in Science; Cassidy Ashlyn Shepherd, Management; Jacob Nelson Spoden, Criminal Justice Technology; Austin Keith Swanger, Associate in Science; Brett Kenneth Willis, Heating, Ventilation, and Air Conditioning Technology; and Victoria Brook Winchester, Associate in Arts

From Liberty:

Amanda Diane Alexander, Expanded Duty Dental Assisting; Krista Danielle Boozer, Nursing; Cameron Jeffery Davis, General Technology - Mechatronics; Dustin Logan Davis, General Technology - Welding; William Chadwick Leonard, Manufacturing Management and Leadership; Parker James Moore, Industrial Electronics Technology; Colby Mitchell Pressley, Associate in Science; Jonathan Alec Redding, General Technology - Mechatronics; Zachariah Keith Sanders, Management; William Steele Tester, General Technology - Mechatronics; Claire Olivia Thomas, Nursing; and Taylor N. Waldrop, Associate in Science

From Norris:

Dylan Steve Herd, Automotive Technology; and Christian Michael McCall, Criminal Justice Technology

From Pickens:

Adriana Kathleen Anderson, Administrative Office Technology; Tyler Jacob Bryant, Associate in Science; Kera Reshale Cobb, Nursing; Traci Ann DeHaan, Associate in Arts; Levi Mitchell Ellenburg, Management; Adam Joe Griffin, Engineering Graphics Technology; Krystin Dylana Hampton, Nursing; Michael Noah Morris, Associate in Arts; and James Matthew Logan Riddle, Industrial Electronics Technology

From Six Mile:

Joshua Scott Martin, General Technology - Mechatronics; and David Austin Youngblood, Engineering Graphics Technology

From Sunset:

Kelsey Arlene Lewis, Media Arts Production

 

Out of County

From Aiken:

Maryfrances Elizabeth Mcgill, Associate in Science; and Lauren Elizabeth Rapp, Associate in Science

From Beaufort:

Emily S. Eggers, Associate in Arts; and Sarah C. Fanning, Associate in Science

From Camden:

Zachary C. Morrow, Associate in Science

From Campobello:

Cameran Rae Smith, Associate in Arts

From Chapin:

Turner A. Bonham, Associate in Arts; Davis A. Mcmeekin, Associate in Science; and Brooke E. Parker, Associate in Science

From Charleston:

Nicolas Presnell Johnston, Associate in Arts; and Gillian Christine Taylor, Associate in Science

From Clinton:

Marcus Hart Littleton, Associate in Arts

From Clover:

Kristin G. Kunse, Associate in Science

From Columbia:

Andrew S. Bosler, Associate in Science; Katherine Tierney Dodds, Associate in Science; Drake E. George, Associate in Science; Amelia Napier Littlejohn, Associate in Science; Nathan Daniel Saunders, General Technology - Pre-Pharmacy; Mason A. Smith, Associate in Science; and Jakob A. Winslow, Associate in Science

From Conway:

Caroline H. Barker, Associate in Science

From Daniel Island:

Olivia K. Johnson, Associate in Arts; and Taylor M. Stewart, Associate in Science

From Elgin:

De'Shon Marquez Daniels-Dean, Associate in Arts

From Florence:

Alyssa H. Boggs, Associate in Arts; Katelyn E. Garrett, Associate in Science; Mariah Caitlin Godbold, Associate in Science; Makenna Faith Miller, Associate in Science; and Anna K. Reames, Associate in Science

From Fort Mill:

Chandler Worthy Gladu, Nursing; Clayton W. King, Associate in Science; Matthew W. Medlock, Associate in Science; and Bradley R. Selee, Associate in Science

From Fountain Inn:

Maxwell S. King, Associate in Science

From Gilbert:

Madison K. Shealy, Associate in Science

From Goose Creek:

Katelyn N. Adams, Associate in Science

From Greenville:

Monica Paola Elizondo Escobosa, Associate in Science; Perry William Evatt, Media Arts Production; Amirah Raeshonah Freeman, Veterinary Technology; Matthew Randall Jordan, Radio and Television Broadcasting; John J. Judy, Associate in Science; Alexis B. Kiriakides, Associate in Science; Sara M. Smith, Associate in Science; Lauren E. Thomas, Associate in Arts; and Emma L. Tillotson, Associate in Science

From Greenwood:

Clayton N. Dezurik, Associate in Science; Kiana M. Malpica Correas, Associate in Science; and Keaudre M. Richey, Associate in Arts

From Greer:

Doris K. Clark, Associate in Arts; Alicia C Diperri, Associate in Arts; Taylor B. Reeves, Associate in Science; and Emelia Carolyn Twigg, Associate in Arts

From Hampton:

Joshua Mckale Pierce, Associate in Science

From Hickory Grove:

Travis Williams Comer, Management

From Hilton Head Island:

Troy I. Clifford, Associate in Arts; Ana N Fotia, Associate in Science; and Katy Sandoval, Associate in Arts

From Isle of Palms:

Ann L. Wright, Associate in Science, Isle of Palms

From Kershaw:

Rylee N. Sims, Associate in Arts

From Laurens:

Faith Haili Word, Associate in Arts

From Lexington:

Aaron A. Bonner, Associate in Science; Benny D. Conine, Associate in Science; Delaney R. Halliday, Associate in Science; Jayson W. Hopper, Associate in Arts; Casey M. Morehouse, Associate in Science; Mary Elizabeth O'Cain, Associate in Arts; Madeline Anne Swalgren, Associate in Arts; Seth A. Travis, Associate in Science; and Macy E. Whitesides, Associate in Science

From Little Mountain:

Mary Rose Cannon, Associate in Science

From Lyman:

Nicholson Russell Tate, Associate in Arts

From Marion:

Thomas Walker Moore, Industrial Electronics Technology

From Mauldin:

Shannon Anastasia Kaye, Associate in Arts

From Moncks Corner:

Brett Leanne Sexton, Associate in Science

From Mount Pleasant:

            Deonna A. Clarke, Associate in Arts; Claire E. Curry, Associate in Arts; Thomas Bradley Hill, CNC Programming and Operations; Payton L. Hearne, Associate in Science; Hannah L. Johnson, Associate in Science; Matthew T. Koeman, Associate in Science; Cailyn Doreen Liles, Associate in Arts; Michaela N. Roper, Associate in Arts; Jeffrey T. Sapakoff, Associate in Arts; Frederick Joseph Schmidt, Associate in Arts; Sierra Kathrine Weiss, Associate in Science; and Kennedy Lee Williamson, Associate in Science

From Murrells Inlet:

Justin M. Mccabe, Associate in Science

From Myrtle Beach:

Nicole M. Thompson, Associate in Arts

From North Augusta:

Andrew James Chapman, Associate in Science

From Patrick:

Journey D. Overstreet, Associate in Arts

From Pelion:

Kenneth R. Jackson, Associate in Science; and Timothy James Jackson, General Technology - Welding

From Ravenel:

Caroline Elizabeth Mcqueeney, Associate in Arts

From Reevesville:

Zachary R. Bozard, Associate in Arts

From Reidville:

Payten L. Bennett, Associate in Science

From Ridgeway:

Wesley C. Britt, Associate in Science

From Rock Hill:

Hannah C. Rivers, Associate in Arts; and Westin T. Smith, Associate in Science

From Simpsonville:

Hannah E. Bailey, Nursing; Joshua M. Hart, Associate in Science; Davis Benjamin Leeke, General Technology - Mechatronics; Kayley Brianne Mccasland, Associate in Science; and Allie N. Nicholson, Associate in Science

 From St. Matthews:

Maxwell Brailsford Moore, Associate in Science

From Spartanburg:

Eric M. Tkachuk, Associate in Science

From Summerville:

Lillian B. Bazzle, Associate in Science

From Sumter:

Cody J. Lowe, Associate in Arts; and John A. Peters, Associate in Science

From Surfside Beach:

Dan C. Johnston, Associate in Science

From Tega Cay:

Graham R. Lancaster, Associate in Science; Madison R. Lukens, Associate in Science; and Madison Anne Norder, Associate in Science

From Timmonsville:

Tallyn P. Wiggins, Associate in Science

From Traveler's Rest:

Alleigh S. Gregson, Associate in Science; Abby L. Wareham, Associate in Science; and William B. Zix, Associate in Arts

From West Columbia:

Hanna E. Sharpe, Associate in Science

From York:

Shanaya M. Andres, Associate in Arts; William L. Morris, Associate in Science; Tristan R. Moss-Walliser, Associate in Arts; and Charles Weston Sandifer, Associate in Arts

Out of State

From Hebron, CT:

Alexa N. Depersia, Associate in Arts

From Evans, GA:

James C. Nanney, Associate in Arts

From Marietta, GA:

Caroline Alecia Ethridge, Associate in Arts

From Villa Hills, KY:

Joseph Kermes, Associate in Science

From Nevada, MO:

Kenneth R. Hill, Nursing

From Asheville, NC:

Briana M. White, Associate in Arts

From Horse Shoe, NC:

Zachary Cole Martin, Criminal Justice Technology

From Lake Toxaway, NC:

Caleb McKinley Stamey, General Technology - Mechatronics

From Mooresville, NC:

Simon Sossoman, Associate in Arts

From Wauseon, OH:

Andrew I. Sauder, Associate in Science

From Great Falls, VA:

Patrick C. Dunne, Associate in Science

-30-

HVAC Named Advisory Committee of the Year

Read More

Surgical Technology Graduates Report Perfect Score on Exam

Read More

Navy Veteran Graduates Debt Free; Transfers to Clemson

Read More

SGA Meeting @ PC (9/25/2017)

Sep 25 Read more

Michelin Testing for Technical Scholars and full-time Reliability Technicians will take place on Sep (9/26/2017)

Sep 26 Read more

WONDERWOMAN! Mid-semster movie showing (9/26/2017)

Sep 26 Read more

Free Yoga session (9/27/2017)

Sep 27 Read more

SGA Meeting @ PC (10/2/2017)

Oct 2 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu