News

Friday, June 24, 2011


One Hundred-and-Eighty-One Students Named to Tri-County’s President’s List for Spring Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             6/23/2011

         PENDLETON --- One-hundred-and-eighty-one students have been named to Tri-County Technical College's President's List for the spring 2011 semester.

         To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of "A" or "B" in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON: 

         James Lamar Beal, General Technology; Jenefer Leah Beatty, Expanded Duty Dental Assisting; Melvin Bell, General Technology; Michael Scott Bellamy, General Technology; Amber Celeste Byrd, General Technology; Amy Laura Byrd, Medical Laboratory Technology; Michael James Byrd, Medical Laboratory Technology; Jose Antonio Cabrales, Computer and Information Technology; Michael Clark Callaham, General Technology; Jeffrey Lee Clark, Radio and Television Broadcasting; Christina Elizabeth Coker, Nursing; Benjamin Ryan Cox, Accounting; Michelle Aldrich Dowis, Administrative Office Technology; Joseph Wesley Gainey, Criminal Justice Technology; Danielle Dolores Greene, Criminal Justice Technology; Elizabeth Anne Stuart Gregory, Associate in Science; Teresa Marie Hatcher, Associate in Arts; Phillip Craig Hawkins, Industrial Electronics Technology; Jordan Paige Hight, Administrative Office Technology; Stacy Marie Holden, Accounting; Charles Dustin Hoskins, Criminal Justice Technology; Martha Gail Hyder, Administrative Office Technology; Jazman Kenyhuna Isom, General Engineering Technology; Rajathurai Kayatharshini, Nursing; Chasni Delee King, Expanded Duty Dental Assisting; Jane E. Kuebler, Associate in Science; Kristen Lynn Lambert, Practical Nursing; Sarah Maggie Leonard, Surgical Technology; Li-Mei Liao, Radio and Television Broadcasting; Jacob Philip Manly, Radio and Television Broadcasting; Jeffrey Dwayne McKee, Industrial Supervision Technology; Robby Paul Meredith, Computer and Information Technology; William Moseley, Industrial Electronics Technology; Lisa Ann Neighbors, General Technology; Lauren Nichole Nix, Nursing; John Marc Powell, Associate in Arts; Austin Keith Rhea, Associate in Arts; David Sandoval, Management; Jeffrey Lance Scruggs, General Engineering Technology; Julie Doris Shiflette, Criminal Justice Technology; John Edward Skelton, Industrial Electronics Technology; Jeffery Scott Slaton, Associate in Arts; Justin Bradley Smith, Industrial Electronics Technology; Uzair Tahir, General Technology; Marquita Taylor, General Technology; William Owen Tomlinson, Industrial Electronics Technology; Ashley Alexis Vaughn, Expanded Duty Dental Assisting; Emily June Voyles, Associate in Science; Velvet Bonita Wardlaw, Administrative Office Technology; and Matthew Lee Wash, Industrial Electronics Technology

FROM BELTON: 

         William Hanks Donaldson, Associate in Arts; Shannon Ross Franklin, Administrative Office Technology; and Stephanie Nicole Queen, Medical Assisting

FROM HONEA PATH: 

         Micheal Ashley, Computer and Information Technology; Michael Allen Hill, Radio and Television Broadcasting; Joel Newton Parker, General Technology; and Lisa Cox Wooten, Accounting

FROM IVA: 

         Kristen Mouchet Keener, Accounting; Michelle Lynn Todd, Nursing; and Cari Vanderpool, Management

FROM PELZER: 

         Dennis J. Rector, Management

FROM PENDLETON: 

         Wayne Robert Fant, General Technology; Anne Nilanee Fernando, General Technology; Wanda Joan Moore, Medical Laboratory Technology; Breanna Lynn Rush, Administrative Office Technology; Jonathan Thomas Warnock, Associate in Arts; and Ariel Renayle Wooten, Nursing

FROM PIEDMONT: 

         Amber Diandra Jones, Radio and Television Broadcasting; and Hailey Simms Morse, Associate in Arts

FROM SANDY SPRINGS: 

         Suzanne Ruth Avenall, Medical Laboratory Technology; and Daniel Leland Matthews, General Technology

FROM STARR: 

         Wava Taylor, General Technology; and Dorothy Mae Whitten, Administrative Office Technology

FROM TOWNVILLE: 

Randi Rebecca Emery, Human Resource Specialist; David Allen Howansky, Nursing; and Michael Mosher, Criminal Justice Technology

FROM WILLIAMSTON: 

         Mary-Jo Booth, Expanded Duty Dental Assisting; Tracy Darlene Bowen, General Technology; Scarlett Dale Byrne, Practical Nursing; Michael Stephen Knight, General Technology; and Miranda Carol Wilson, Management

OCONEE COUNTY

FROM LONG CREEK: 

         Brittany Nicole Weaver, Veterinary Technology

FROM MOUNTAIN REST: 

         Sheila Dawn Lowery, Medical Assisting

FROM SALEM: 

         Michael Edward Gent, Management; and Marlaina Brianne Good, Nursing

FROM SALEM: 

         Stephen Chase Adkins, Associate in Arts; Ashlund Brettel Billingsley, Nursing; Barrie Jessica Byars, Expanded Duty Dental Assisting; Brittany Ciara Byars, Expanded Duty Dental Assisting; Julie Anne Cook, Expanded Duty Dental Assisting; Kathy Sue Cooper, Administrative Office Technology; David Mickey Johns, General Technology; Adriana Elizabeth Johnson, Associate in Arts; Henry Thomas Johnson, Associate in Science; John Thomas Jones, Medical Laboratory Technology; Kristin Smith Long, Nursing; Anthony Ty Medlin, Surgical Technology; Cynthia Diane Nix, Criminal Justice Technology; Jenna Le'Mae Pruitt, Expanded Duty Dental Assisting; John Daniel Ramey, Nursing; Cassondra Lee Rininger, Criminal Justice Technology; Lindsay Michelle Smith, Medical Office Specialist; William Cabell Staples, Computer and Information Technology; Zachary Scott Thompson, Industrial Electronics Technology; Angela Hedden Tilson, Nursing; and Joshua David Wiltgen, Associate in Science

FROM WALHALLA: 

         Dustin Cody Burrell, Criminal Justice Technology; Michael Anthony Denz, Industrial Supervision Technology; Joseph Samuel Kerns, General Technology; Steven Daniel Long, Associate in Arts; Blake Edward Murphree, Industrial Electronics Technology; Jason Wayne Padgett, Computer and Information Technology; Dustin Timothy Wilber, General Technology; and John Boliver Wilhite, Computer and Information Technology

FROM WEST UNION: 

         Micah Preston Bianco, Associate in Science

FROM WESTMINSTER: 

         John Marvin Leech, Surgical Technology; Janice Penland; Administrative Office Technology; Jennifer Kelly Rhodes, Management; Douglas Wayne Stephens, Accounting; and Alise Marie Turner, Nursing

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL: 

         Jenna Christine Belfance, Management; Allyson Elizabeth Bertz, Associate in Science; Zachary Tucker Brown, Medical Laboratory Technology; Kathryn Denise Carrick, Expanded Duty Dental Assisting; Ashley Lorraine Dempsey, Associate in Science; Matthew James Edwards, Associate in Arts; Cynthia Elizabeth Kwietniewski, Accounting; Jennifer Marie Newton, Nursing; Christopher Evan Rains, Computer and Information Technology; Bret L. Scranton, Accounting; Tara Lyn Scranton, Computer and Information Technology; and Ashlyn Marie Walker, Associate in Science

FROM CLEMSON: 

         Caroline Nicole Gallagher, Administrative Office Technology; Lee Anne Hagan, Nursing; Qiuchen Hai, Accounting; Brian Raymond Moroney, Medical Laboratory Technology; Daniel Tien Nguyen, Industrial Electronics Technology; Rick James Oraham, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Phillip C. Parker, Associate in Arts; Nancy Ellen Trussell, Veterinary Technology; Daniel Newton Webster, Radio and Television Broadcasting; and Ryan Anthony White, Associate in Arts

FROM EASLEY: 

         Cetera Le'Royce Alexander, Administrative Office Technology; Michael Dewayne Bonham, General Technology; Kristin Charity Delvaux, Management; Linda Elaine DiComo, Accounting; John Jerome Dougherty, Associate in Science; Kristin Bethany Garrett, General Technology; Heather Renee Hillegas, Administrative Office Technology; Andrew Clifton Holder, Industrial Electronics Technology; Nikole Daphnee Patrick, General Technology; Mischelle Dianne Weidman, Management; Philip C. Weidman, Management; and Christopher Lloyd Wilkins, General Engineering Technology

FROM LIBERTY: 

         Samantha Ann Arnold, Computer and Information Technology; Rachel Howard Browne, Medical Laboratory Technology; Monica Rose Cabrera, Engineering Graphics Technology; Brandon Scott Edwards, Industrial Electronics Technology; William Furman Gantt, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Tyler Burk Kurth, Computer and Information Technology; and Joseph E. Wilson, Associate in Arts

FROM PICKENS: 

         Matthew J. Parsons, Industrial Electronics Technology

FROM SIX MILE: 

         Michael Corey Wyatt, Industrial Electronics Technology

OUT OF COUNTY 

FROM BAMBERG 

         Jessica Haley Medlin, Associate in Science

FROM CONWAY: 

         Milsom Anne McBride, Associate in Arts

FROM GREENVILLE: 

         Rachel Lynn Andrews, Associate in Arts; Jeffrey Allen Burrell, Medical Laboratory Technology; Alexandra Irene Bylenga, Associate in Arts; and Gaurav Bipinchandra Shah, Machine Tool Technology

FROM GREER: 

         Hunter Dale Ross, General Technology

FROM LEXINGTON: 

         Alyson Nicole Miller, Associate in Science

FROM MAULDIN: 

         Henry Parker Brookie, Associate in Arts

FROM MOUNT CROGHAN: 

         Kristen Moneria Abdelhaq, Expanded Duty Dental Assisting

FROM ROCK HILL: 

         Michael Gage Fast, Associate in Science; and Jordan Ashli Randall, Associate in Science

FROM SIMPSONVILLE: 

         April Marie Serieno, Associate in Science

FROM SUMMERVILLE:

         Hunter Michael Hadwin, Associate in Science

FROM TAYLORS: 

         Victoria Kathryn Wagner, Associate in Science

FROM WALTERBORO: 

         Abigail Brooke Land, Associate in Science

OUT OF STATE

FROM BUFORD, GEORGIA:

         Andrew John Cleveland, Associate in Science

FROM EARLYSVILLE, VIRGINIA:

         Alexander Middleton Kuehler, Associate in Arts

-30-

 

Tri-County Technical College Fills Three Leadership Positions

Read More

Tri-County to Host Town Hall Forum for Candidates October 15 at Tri-County

Read More

CMT Network Partners with Tri-County to Empower Education

Read More

FAFSA Fridays (10/31/2014)

Oct 31 Read more

DEADLINE for Spring 2015 Transition Nursing Notice of Completion (11/1/2014)

Nov 1 Read more

Fall Break (No Classes) (11/3/2014)

Nov 3 Read more

Benevolence in November (11/3/2014)

Nov 3 Read more

Angel Tree (11/3/2014)

Nov 3 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu