News

Tuesday, March 6, 2012


One Hundred-and-Sixty-Eight Students Named to President’s List for Fall Semester

FOR IMMEDIATE RELEASE                                             3/6/2012

         PENDLETON --- One-hundred-and-sixty-eight students have been named to Tri-County Technical College's President's List for the fall 2011 semester.

        To be eligible for the President's List, a student must be classified as a degree, diploma, or certificate-seeking student; earn at least 12 credit hours in courses numbered 100 or above; attain a GPR of 4.00; and obtain a grade of "A" or "B" in courses numbered 100 or below, if grades of A and B are part of the grading system for courses.

ANDERSON COUNTY

FROM ANDERSON:

         James Fletcher Barnes, Associate in Science; Charlie Douglas Buchanan, Associate in Arts; Jack Julian Bullock, Industrial Electronics Technology; Amy Laura Byrd, Medical Lab Technology; Michael James Byrd, Medical Lab Technology; Cassandra Lynne DeGive, General Technology; Faith Nicole DeSpain, Expanded Duty Dental Assisting; Sydney Lauren Ellison, General Technology; Brandon Frank Elrod, Associate in Arts; Jonathan Carlisle Fulmer, Administrative Office Technology; Megan Nicole Granger, Associate in Arts; Elizabeth Anne Stuart Gregory, Associate in Science; Albert  Groves, General Technology; Rachel  Hall, Associate in Science; Kristina Marie Harper, Associate in Arts; Clarissa Jean Harrell, Management; Tiffany Nicole Hatcher, Radio and Television Broadcasting; Charles Dustin Hoskins, Criminal Justice Technology; Jacquard  Hunter, Mechatronics Technology I; Alexander James Hunter, General Technology; Stephanie Elizabeth Johnson, Radio and Television Broadcasting; Bradley Drake Kinley, Associate in Science; George  Krutitskiy, Associate in Science; Kristen Lynn Lambert, Transition Nursing; Jacob Philip Manly, Radio and Television Broadcasting; Tabitha Latish Martin, Criminal Justice Technology; Pamela Rose Medders, Medical Office Specialist; Thomas Wayne Miles, General Technology; Clemson Bryan Player, Associate in Science; Ashley Nicole Queen, Radio and Television Broadcasting; Scott Wesley Shumpert, General Technology; Jeffery Scott Slaton, Associate in Arts; Justin Bradley Smith, Industrial Electronics Technology; Jennifer Dawn Standridge, Administrative Office Technology; Evelyn May Sutton, Transition Nursing; Bryce Bradley Thomason, General Technology; Anna Cole Thompson, Veterinary Technology; William Edward Tucker, Management; Emily June Voyles, Associate in Science; and Niki L Wright, Accounting

FROM BELTON:

         William Hanks Donaldson, Associate in Arts; Brian Steven Horne, Heating, Ventiliation and Air Conditioning Technology; Rosendo Vega Resendez, Industrial Electronics Technology; and Orlando Rodriguez Sloan, Heating, Ventiliation and Air Conditioning Technology

FROM HONEA PATH:

         James Ray Bridges, Industrial Electronics Technology; Sarah Renee Dunlap, Associate in Science; John Fain Roe, Computer Technology; and Lisa Cox Wooten, Accounting

FROM IVA:

         Ethan Simpson Arnold, Industrial Electronics Technology

FROM PENDLETON:

         Stephen Brant Duncan, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Janet McNeil Hunteman, Radio and Television Broadcasting; Stephanie Amber Jadrnicek, Associate in Arts; Laura Louise McGarry, Industrial Electronics Technology; and Bonnie Jean Pitzer, Accounting

FROM PIEDMONT:

         James Howard Crowe, Management; Amber Diandra Jones, Radio and Television Broadcasting; Haley Evelyn Landreth, Associate in Arts; and Earl Michael Watford, Associate in Science

FROM SANDY SPRINGS:

         Daniel Leland Matthews, General Technology

FROM STARR:

         Scott Jerome Fisher, General Technology; Lauren Ashley Grogan, Administrative Office Technology; and Angela Hope Webb, Accounting

FROM TOWNVILLE:

         Judy Annette Caudell, Administrative Office Technology; David Randall Gilstrap, General Technology; Brad Stearns Pierce, Associate in Arts; Anthony Tyler Varner, Industrial Electronics Technology; and Heather Nicole Williams, Expanded Duty Dental Assisting

FROM WILLIAMSTON:

          Brian David Feil, General Technology; and Miranda Wilson Howard, Management

 

OCONEE COUNTY:

FROM LONG CREEK:

         Joseph Samuel Kerns, General Technology; and Brittany Nicole Weaver, Veterinary Technology

FROM MOUNTAIN REST:

         Matthew Julius Turner, General Technology

FROM SALEM:

         Michael Edward Gent, Accounting; Marlaina Brianne Good, Nursing; and Morgan Nicole Grogan, Veterinary Technology

FROM SENECA:

         Sarah Grace Armentrout, Veterinary Technology; Katrina Rena Barton, Management; William Isaac Becker, General Studies; Emily Joyce Carney, Associate in Science; Jeremy Clinton Carter, Machine Tool Technology; Robert Hudson Chasteen, Management; Rebecca Hanahan Erwin, Nursing; Alexander Anthony Foster, Associate in Science; Lisa A French, Associate in Arts; Joseph Douglas Gauthier, Accounting; Myron Westley Green, Associate in Science; Erin Elizabeth Holland, Nursing; Kristin Smith Long, Nursing; Richard James Oraham, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Erica Jennifer Sass, Computer Technology; Johnny Kinte Stevens, Computer Technology; and Tyler Brian Watkins, Industrial Electronics Technology

FROM WALHALLA:

         Robert Adolf Sloan, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology

FROM WEST UNION:

         Katelin Ann Braswell, Administrative Office Technology

FROM WESTMINSTER:

         Berenice Cornejo, Associate in Science; Daniel Myers Foster, General Technology; Janice  Penland, Administrative Office Technology; Tracy Lynn Stancil, Administrative Office Technology; and Douglas Wayne Stephens, Accounting

 

PICKENS COUNTY

FROM CENTRAL:

         Jeffrey Scott Dove, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Matthew James Edwards, Associate in Arts; Ryan Chambers Gross, Radio and Television Broadcasting; Jacob Coleman Henderson, General Technology; Robert Quin Magee, General Technology; Jennifer Marie Newton, Nursing; Olivia Mae Preisch, Nursing; Christopher Evan Rains, Computer Technology; Bret Lee Scranton, Accounting; Tara Lyn Scranton, Computer Technology; William Owen Tomlinson, Industrial Electronics Technology; and Nicola Jean Whitelightning, Veterinary Technology

FROM CLEMSON:

         Qiuchen Hai, Accounting; Seth Lee Monroe, Industrial Electronics Technology; Caroline Mary Roark, General Studies; and Daniel Newton Webster, Radio and Television Broadcasting

FROM EASLEY:

         Michael Dewayne Bonham, General Technology; Evan Blake Bryson, General Technology; Nathan Aaron Chavis, General Technology; Cody Dennis Crumpton, Industrial Electronics Technology; Jaimie Marie Dengler, Administrative Office Technology; Megan Leigh Dickard, Administrative Office Technology; Jonathon Michael Fosselman, Radio and Television Broadcasting; Kristin Bethany Garrett, General Technology; Jacob Evan George, Industrial Electronics Technology; Jonathan Blake Gravley, Heating, Ventilation and Air Conditioning Technology; Susan Casey Harrison, Nursing; Kenneth Wayne Higgins, General Technology; Adam Griffin Holder, Industrial Electronics Technology; Jeffrey Aaron Koenen, Management; Jennifer Lynn Moody, Industrial Electronics Technology; Stormie Deserae Moore, Nursing; Nikole Daphnee Patrick, General Technology; Dawn Ashley Rumpler, General Technology; Richard Austin Smith, Industrial Electronics Technology; Savannah Joy Touchet, General Studies; Amanda  Traxler, Associate in Science; Philip C Weidman, Industrial Supervision Technology; Mischelle Dianne Weidman, Management; Kathryn Taylor White, Nursing; and Lauren Meredith Williamson, Nursing

FROM LIBERTY:

         Christopher Isaac Bowser, General Technology; Haley  Chapman, Nursing; Caitlyn Noel Duncan, Associate in Science; Brandon Scott Edwards, Industrial Electronics Technology; Tyler Burk Kurth, Computer Technology; Brian Keith McClosky, Industrial Electronics Technology; and James Philip Stanley, Associate in Science

FROM PICKENS;

         Brandon Dakota Couch, Industrial Electronics Technology; Jennifer Elizabeth Eades, Associate in Arts; Casey Ross Johnson, Associate in Science; Jacob Lee Kelley, Industrial Electronics Technology; Paul Fredrick Marshall, Associate in Science; and Rose Dobbins Tapp, Nursing

FROM SIX MILE:

         Shaun Lawrence Durham, Industrial Electronics Technology; and Lucas Runyon, Associate in Arts

OUT OF COUNTY:

FROM CLOVER:

          Kelsey Michelle Monteith, Associate in Science

FROM GOOSE CREEK:

          Eric Carson Bickford, Associate in Science  

FROM GREER:

         James Arnold Garner, Machine Tool Technology; and Sara Jessica Horton, Associate in Arts

FROM ISLE OF PALMS:

         Julia Gray Murphy, Associate in Science

FROM LEXINGTON:

         Angelica Lynn Martin, Associate in Science

FROM MONETTA:

          Jason Chapman McKay, General Technology

FROM MOUNT PLEASANT:

         Dale Elaine Palmer, Associate in Science

FROM ROCK HILL:

         Miles Stanley Broome, General Technology

FROM TAYLORS:

          Irene M Ballew, Industrial Supervision Technology

FROM YORK:

         Ryan Douglas Long, Associate in Science

OUT OF STATE:

FROM SUWANEE, GEORGIA:

         Samuel Mark Schilling, Associate in Science

FROM CLEMMONS, NORTH CAROLINA:

         Tyler Jackson Leinbach, Associate in Science  

-30-

Job Fair and Training Expo Set for January 9 Will Connect Participants with Potential Employers

Read More

Tri-County Chorus’ Fall Concert is November 21

Read More

Veterinary Technology Adoption Day is November 20

Read More

FAFSA Fridays (12/19/2014)

Dec 19 Read more

FAFSA Fridays (1/2/2015)

Jan 2 Read more

FAFSA Fridays (1/9/2015)

Jan 9 Read more

FAFSA Fridays (1/16/2015)

Jan 16 Read more

Get Connected-Easley Campus (1/20/2015)

Jan 20 Read more
Contact Us

Rebecca Eidson
Public Relations and Communication Director
864-646-1507
reidson@tctc.edu

Lisa Garrett
Public Relations Associate
864-646-1506
lgarrett@tctc.edu